آغاز برداشت سماق از سطح هزار و ۴۵۰ هکتار از باغات بخش کاخک

دسته: کشاورزی
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۲۱ شهریور ۱۴۰۲
آغاز برداشت سماق از سطح هزار و ۴۵۰ هکتار از باغات بخش کاخک

مدیر جهاد کشاورزی گناباد گفت: برداشت سماق از هزار و ۴۵۰ هکتار باغات این شهرستان با پیش‌بینی تولید ۳۹۰ تن محصول خشک آغاز شده است.

رمضانعلی قاسمی در گفتگو با پایگاه خبری گناباد اظهار داشت : سماق در مناطق کوهپایه شهرستان در بخش کاخک و دهستان زیبد در اراضی شیبدار پراکنش یافته و در حال توسعه می باشد و در حال حاضر سطح باغات شهرستان مجموعاً هزار و ۴۵۰ هکتار می باشد که هزار و ۱۵۰ هکتار بارور بوده و و برداشت از درختان درحال انجام است.
وی با بیان اینکه فصل برداشت سماق از اواخر مرداد ماه شروع و تا پایان شهریور ماه ادامه می یابد افزود : درسال زراعی جاری برآورد میگردد مقدار۳۹۰ تن محصول سماق تولید و با توجه به راه انداز ی یک خط فرآوری بهداشتی کاملا مکانیزه در روستای خانیک امکان فرآوری و تبدیل به پودر این محصول فراهم شده است.
وی افزود : سماق درختچه ای است کوهستانی که در اراضی با شیب های ملایم تا نسبتاً تند کوهپایه ها رشد می نماید و میوه میدهد و میوه ها بصورت خوشه برداشت و پس از برداشت و خشک شدن فرآوری شده و به عنوان چاشنی با غذا استفاده می شود.
مدیر جهاد کشاورزی گناباد گفت : سماق از محصولات بسیار مقاوم به خشکی و تنشهای آبی می باشد با توجه به شرایط اقلیمی و وضعیت توپوگرافی اراضی در منطقه استعداد افزایش سطح کاشت در سطح بسیار وسیع تری در منطقه وجود دارد.
قاسمی ادامه داد : در حال حاضر در سطح استان، شهرستان گناباد تنها شهرستان استان خراسان است که سماق در آن کشت و کار گردیده است و در مناطقی از استان های شمال غربی کشور سطوحی از باغات سماق وجود دارد .
وی افزود : حدودا ۶۰۰ خانوار در مناطق کوهپایه که از بارندگی نسبتاً مناسبی برای تامین نیاز آبی سماق برخوردار بوده در رابطه با کاشت ، داشت و برداشت این محصول مشغول به فعالیت و بهره برداری می باشند .
وی خاطر نشان کرد : پیش بینی می شود بیش از ۱۵۶ تن سماق به صورت پودر ارگانیک برای صادرات و مصرف داخلی تولید گردد و قیمت هر کیلو پودر ارگانیک سماق حدود ۴۰۰ هزار تومان برآورد میشود .
مدیر جهاد کشاورزی گناباد گفت : با توجه به ارگانیک بودن این محصول و اخذ گواهینامه های سلامت از آزمایشگاه های داخلی و کشورهای اتحادیه اروپایی آلمان و فرانسه امکان صادرات آن به اقصا نقاط دنیا خصوصاً روسیه ، آلمان ، فرانسه و به کشورهای حوزه خلیج فارس عراق ، امارات و عمان نیز فراهم می باشد .


نوشته شده توسط:یاسر سالاری - 3547 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 111
برچسب ها:
دیدگاه ها