پرداخت نشدن سهم شهرداری از عوارض مشکل سازخواهد شد/ چادر بیدختی ثبت میراث فرهنگی می شود

دسته: شهری , مصاحبه
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۷
پرداخت نشدن سهم شهرداری از عوارض مشکل سازخواهد شد/ چادر بیدختی ثبت میراث فرهنگی می شود

شهردار شهر بیدخت گفت: قانون سال 97 که سهم عوارض شهرداری ها را از محل فروش فرآورده های نفتی به هدفمندی یارانه ها داده در آینده برای شهرداری ها مشکل ساز خواهد شد.

محمد میربیدختی شهردار بیدختمحمد میر بیدختی در گفتگو با پایگاه خبری گناباد اظهار کرد: شهرداری بخش بیدخت شهرستان گناباد در سال ۱۳۳۲ افتتاح شده و تاکنون ۱۵ شهردار داشته است که کل مجموعه تحت پوشش این شهرداری ۲۷۰ هکتار می باشد.

وی افزود: این بخش از شهرستان گناباد دارای جمعیتی در حدود ۶ هزار نفر جمعیت دارد ولی خدماتی که ارائه می شود به دلیل همجواری به روستاها بیشتر بوده و از سوی بیدخت دروازه ورودی به خراسان رضوی از سمت جنوب کشور می باشد.

شهردار بیدخت گفت: شهرداری های کوچک مانند این بخش همیشه درگیر مشکلات مالی بوده اند ولی امسال در قانون بودجه ۹۷ عوارض شهرداری ها از محل فروش فرآورده های نفتی را به هدفمندی یارانه ها داده اند که این موضوع مشکل جدی برای شهرداری ها ایجاد خواهد کرد.

میر بیدختی افزود: درست است که نگاه به شهرداری ها به سمت مشتقل شدن بوده ولی با برداشتن این قانون دست شهرداری ها بسته خواهد شد و با توجه به بدهی هایی که دارند یکی از اصلی ترین منبع های درآمدی آنها گرفته شده است.

وی افزود: با پیگیری های که صورت گرفته و رویکرد استان که گردشگری می باشد برای پارک گردشگری گبیدخت اعتبار ملی اختصاص خواهد یافت که با توجه به حضور مسافران جنوب کشور و حتی  زائران پاکستانی مرقد امام رضا(ع) این پارک محل استراحت خوبی برای آن ها خواهد بود.

شهردار بیدخت تصریح کرد: در حالی که درآمدهای شهرداری ها کم بوده و شهرداری مانند بیدخت در ماه بالای ۱۰۰ میلیون تومان هزینه جاری دارد که ۷۰ درصد آن مربوط به حقوق و مزایا می باشد.

میر بیدختی درآمدهای پایدار شهرداری را یکی از راه های رفع مشکلات دانست و افزود: شهرداری ها با توجه به نگاه مستقل شدن ها باید به سمت درآمدهای پایدار حرکت کنند که در همین راستا ۹ پروژه درآمد زا برای شهرداری بیدخت تعریف کرده ایم که می تواند این این پروژه ها به کارخانه آسفالت،پمپ بنزین،هتل و تکمیل وسایل و ماشین آلات راه سازی اشاره کرد.محمد میر بیدختی شهردار بیدخت

وی افزود: شیوه نامه سرمایه گذاری شهرداری بیدخت را تدوین کرده ایم و هیئت عالی ما در این حوزه فعال شده است تا بتوانیم با جذب سرمایه گذار در بخش های مختلف اقدامات خوبی را انجام دهیم.

شهردار بیدخت خاطرنشان کرد: بافت فرهنگی تاریخی بیدخت به همراه ۲۰ اثر تاریخی و آیین های سنتی این شهر می تواند زمینه سرمایه گذاری در حوزه گردشگری را مهیا سازد و از سویی پس از ثبت مراسم ” حسن حسین” به ذنبال ثبت “چادربیدختی” که از تولیدات صنایع دستی این شهر می باشد در آینده هستیم.

وی افزود: خانه قدیمی حاجی معینی بیدخت ظرفیت خوب ایجاد اقامتگاه بومگردی و یا موزه مردم شناسی دارد که شهرداری بیدخت نیز کمک های خوبی به بخش خصوصی برای راه اندازی آن انجام می دهد.

شهردار بیدخت در خصوص مشکل احداث مسجد مسکن مهر این شهر نیز اظهار داشت: ساخت این مسجد متاسفانه در روند اداری بین بنیاد مسکن و مشکن و شهرسازی گیر کرده است و هم اهالی و هم شورای شهر پیگیر احداث آن می باشد و زمین آن حتی در طرح پیش بینی شده است که تاکنون اقدام خاصی را انجام نداده اند.

میربیدختی در خصوص بودجه شهرداری بیدخت اظهار کرد: در سال گذشته بودجه شهرداری پنج میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان بوده که چهار میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان آن محقق شده است.

وی با اشاره به حمایت از کالای ایرانی در هر حوزه شهرداری بیان داشت: روز بازار بیدخت که در روزهای دوشنبه برگزار می شود مورد استقبال مردم قرار گرفته و در راستای حمایت از کالاهای داخلی اعلام کرده این هر تولید داخل شهرستان که بخواهد در این روز بازار غرفه داشته باشد نیازی به پرداخت هزینه غرفه ندارد.

شهردار بیدخت در خصوص گلایه کسبه ورودی بیدخت در خصوص جمع شدن آب در این محل نیز اظهارکرد: مشکل اصلی این محل طرح اجرا شده از پلیس راه گناباد تا خروجی بیدخت بوده که در طرح برخی نقاط حذف شده که در شورای ترافیک اخیر شهرستان گناباد مجوز اصلاح معابر گرفته شده است که تا پایان سال ۹۷ این مشکل را رفع خواهیم کرد.

میر بیدختی گفت: شهربیدخت با دارا بودن ماشین های سنگین زیاد و تردد آنها در داخل شهر خسارت هایی را به تاسیسات شهری وارد می کند و در صورتی که پارکینگ مناسبی در حاشیه جاده ایجاد کرده ایم البته فرمانده نیروی انتظامی گناباد نیز قول استقرار نیروی راهور را در این شهر و کمک به حل این معظل را داده است.

شهردار بیدخت گفت: آتش نشانی بیدخت در حال حاضر یک خودرو دارد که در صورت بروز مشکل نیروی پشتیبانی نداریم و نیازمند یک خودرو امداد و نجات و یک خودروی آتش نشانی می باشیم.

وی افزود: در سال گذشته آتش نشانی بیدخت ۱۵ مورد اتفاع حریق و ۵ مورد موارد مترفقه داشته که ۳۰ درصد اتفاع حریق مربوط به دامداری ها بوده است.


نوشته شده توسط:یاسر سالاری - 3556 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 615
برچسب ها:
دیدگاه ها