تولید گندم ۱۵ درصد کاهش یافت

دسته: کشاورزی
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۸ خرداد ۱۴۰۳
تولید گندم ۱۵ درصد کاهش یافت

مدیر جهاد کشاورزی گناباد گفت:‌ میزان تولید گندم در این شهرستان به دلیل سیلاب‌های اخیر در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۱۵ درصد کاهش یافته است.

اسماعیل قربانی افزود:‌ ۸۵۰ هکتار از زمین‌های کشاورزی گناباد در سال زراعی جاری زیر کشت گندم رفته و میزان عملکرد تولید در هر هکتار سه هزار و ۳۰۰ کیلوگرم است.

وی ادامه داد:‌ از مجموع زمین‌های کشاورزی زیر کشت گندم در گناباد ۳۸۲ هکتار بر اثر سیلاب بین ۱۵ تا ۳۵ هکتار خسارت وارد شده و در مجموع میزان تولید گندم در این شهرستان ۱۵ درصد کاهش نشان می‌دهد.

مدیر جهاد کشاورزی گناباد اضافه کرد:‌ برداشت گندم از سطح ۸۵۰ هکتار از زمین‌های زیر کشت این محصول توسط ۱۲ کمباین از یک هفته آینده آغاز شد و تا ۲۵ خردادماه جاری ادامه می‌یابد.

وی بیان کرد: برداشت افزون بر ۲ هزار و ۸۰۰ تن گندم در سال زراعی جاری در شهرستان گناباد پیش‌بینی می‌شود.

قربانی اظهار کرد: ۲ هزار و ۸۵۰ هکتار از زمین‌های کشاورزی گناباد در سال زراعی جاری زیر کشت جو رفت و در هر هکتار حدود سه تن و در مجموع نزدیک به هشت هزار تن جو در این شهرستان برداشت شد.

برگزاری کارگاه آموزشی داشت و برداشت گندم (طرح pvs گندم، نوار تیپ)

کارگاه آموزشی داشت و برداشت گندم با محوریت طرح pvs گندم با نوار تیپ در روز سه شنبه هشتم خرداد ماه در محل مزرعه حسن اخلاقی با چهار رقم نارین ، سیروان ، چمران و پیشگام که در مرحله برداشت قرار داشت برگزار شد و کشاورزان پیشرو شهرستان از نزدیک با چگونگی کاشت، داشت ، برداشت و مقایسه ارقام آشنا شدند.


مدیر جهاد کشاورزی گناباد در این کارگاع آموزشی گفت: این طرح با همکاری و مشارکت مستقیم کشاورزان پیشرو و واحد زراعت شهرستان اجرا شده که چهار رقم گندم سازگار به منطقه در اجرای طرح برای کشت و آزمایش در حوزه عمل مدیریت جهاد کشاورزی بکارگیری شده است.


اسماعیل قربانی به مزایای این طرح اشاره و خاطر نشان کرد: افزایش سطح آگاهی کشاورزان، افزایش تولید در واحد سطح و کاهش مصرف آب از مهمترین مزایای طرح مشارکتی گندم است.


وی با اشاره به اینکه همه این آزمایش‌ها و بررسی‌ها برای ارقام مختلف گندم در شرایط یکسان انجام می‌شود گفت: بر این اساس کشاورزان به صورت عینی نتایج مشاهدات خود را ملاک قرار داده و برای کشت یکی از ارقام مختلف گندم به طور وسیع اقدام کرده و بهره وری و صرفه اقتصادی ارقام گندم را برای کشت وسیع مدنظر قرار خواهند داد.


نوشته شده توسط:یاسر سالاری - 3556 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 20
برچسب ها:
دیدگاه ها