پیش‌بینی برداشت ۶ هزار و ۵۰۰ تن جو از مزارع

دسته: شهری , کشاورزی
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳
پیش‌بینی برداشت ۶ هزار و ۵۰۰ تن جو از مزارع

مدیر جهاد کشاورزی گناباد از آغاز برداشت عملیات مکانیزه برداشت جو از سطح ۲ هزار و ۶۵۰ هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان خبر داد.

اسماعیل قربانی بیان کرد: امسال در شهرستان گناباد ۲ هزار و ۶۵۰ هکتار از اراضی کشاورزی زیرکشت جو قرار گرفته است و پیش بینی می‌شود که شاهد برداشت بیش از ۶ هزار و ۵۰۰ تن جو از این سطح باشیم.

وی با بیان اینکه برداشت جو از مزارع این شهرستان از نیمه دوم اردیبهشت ماه آغاز شده است، افزود: ارقام کشت شده در سطح شهرستان رقم یوسف، والفجر، ریحان و جومحلی و متوسط عملکرد جو آبی ۲.۳ تن در هکتار است، ولی با توجه به خسارت‌های سرمازدگی و تگرگ سال زراعی جاری شاهد بیش از ۳۵ درصد افت عمکلرد خواهیم بود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان گناباد بیان کرد: بیش از ۲۸ دستگاه کمباین(۳ دستگاه کمباین بومی و ۲۵ دستگاه کمباین مهاجر) برداشت جو را در این شهرستان انجام می دهند و در این رابطه اکیپ‌های برداشت متشکل از کارشناسان مجرب مستقر در مدیریت و مراکز جهاد کشاورزی و کارشناسان پهنه بر کار برداشت و تنظیم کمباین‌ها نظارت دارند.

رئیس اداره تولیدات گیاهی شهرستان جهاد کشاورزی گناباد نیز با اشاره به اینکه تعرفه نرخ برداشت طبق نظریه ستاد برداشت بر انجام توافق بین طرفین کشاورز و کمباین‌دار است، افزود: بیش از ۹۵ درصد برداشت غلات این شهرستان به صورت کاملاً مکانیزه انجام می‌شود و در آغاز روز شروع هر کمباین، به منظور جلوگیری از انتشار بیماری گیاهان، کلیه کمباین‌ها ضدعفونی می‌شوند.

علی موذنی ادامه داد: سهمیه سوخت کمباین‌ها ۱۰ روزه تأمین می‌شود، به صورتی که برای کمباین‌های سبک مثل جاندیر ۹۵۵ و جاندیر ۱۰۵۵، ۶۰۰۰ لیتر در ماه و برای کمباین‌های نیمه سنگین و سنگین مثل کمباین‌های نیوهلند، سمپو و کلاس مدیوم ۳۱۰ و همچنین جاندیر ۱۱۶۵، ۹۰۰۰ لیتر در نظر گرفته شده است.

خبرنگار یاسر سالاری


نوشته شده توسط:یاسر سالاری - 3547 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 18
برچسب ها:
دیدگاه ها