راه اندازی واحد آموزش و پیگیری پرستاری باعث صرفه جویی ۱.۴ هزار میلیاردی شد

دسته: دانشگاه ها
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۲۹ آبان ۱۴۰۲
راه اندازی واحد آموزش و پیگیری پرستاری باعث صرفه جویی ۱.۴ هزار میلیاردی شد

معاون وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی گفت: طی سال گذشته توانسته ایم ۳۴ درصد بیماران قلبی را تحت مراقبت و پیگیری قرار دهیم که این مهم توانسته ۱.۴ هزار میلیارد تومان صرفه جویی اقتصادی داشته که اگر در ۱۰ نوع بیماری دیگر انجام شود چه آورده بزرگی برای سلامت باشد.

به گزارش پایگاه خبری گناباد(گنابادنیوز)، عباس عبادی معاون پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در مراسم گرامیداشت روز پرستار در محل سالن شهید چمران دانشگاه علوم پزشکی گناباد اظهار داشت: آنچه برای ما سرمایه اجتماعی است عبادتی می باشد که در حرفه پرستاری به آن در بیانات گذشتگان گفته شده است.

وی ادامه داد: ویژگی های ارزشمند معنوی و آموزه های علمی می تواند یک پرستار شاخص را بسازد و در تمرکز رسانه و مردم روی واژه پرستاران یک اجحاف صورت گرفته و برخی راهبرد ها را درست پیش نبرده ایم.

معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ما باید با مریض همدلی عالمانه داشته باشیم و این باعث سرمایه اجتماعی است و کمبود و کم رنگ شدن خدمات ما صدمه به مردم می زند،پرستار به عنوان وکیل مدافع مردم فعالیت می کند و در حال خدمت رسانی به مردم است.

وی افزود: باید نگاه ها به پرستاری تغییر کند و این که قشر پرستار مظلوم هستند و یا دریافتی کمی دارند را تغییر دهیم و نشان دهیم پرستار چه خدماتی ارائه و چه جایگاهی دارد.

معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: شاخص ها و زیرساخت های خوبی در شهرستان گناباد وجود دارد که از بخش عمده آن استفاده نشده که دلیل آن در مرکز است که پیگیری میکنیم این ظرفیت ها را فعال کنیم.

عبادی بیان کرد: میانگین کارشناسی به ارشد در کشور ۳ درصد در حالی که در گناباد ۱۱ درصد است و از این طرفیت برای پرورش دانشجویان استفاده شود.

وی ادامه داد:شاخصه ضریب اشغال تخت باید تغییر کند و این که فرض کنیم تعداد تخت زیادی اشغال است نشانه خوبی می باشد را عوض کنیم زیرا شاید یک رئیس دانشگاه در حوزه بهداشت خوب کار کرده و نشان آن عدم ورود بیمار به بیمارستان ها باشد.

معاون وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی گفت: طی سال گذشته توانسته ایم ۳۴ درصد بیماران قلبی را تحت مراقبت و پیگیری قرار دهیم که این مهم توانسته ۱.۴ هزار میلیارد تومان صرفه جویی اقتصادی داشته که اگر در ۱۰ نوع بیماری دیگر انجام شود چه آورده بزرگی برای سلامت باشد.

کمترین میزان اعتراض به اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری در گناباد

دکتر رضا احمدی رئیس دانشگاه علوم پزشکی گناباد نیز در مراسم روز پرستار اظهار داشت: یکی از نعمت های خداوندی سلامت است و این نعمت را بیماران قادر به درک آن هستند و ۹۸ درصد بیماری ها سرپایی و ۲ درصد نیازمند به بستری می باشد.

وی ادامه داد: ۴۶۲ کادر پرستاری در گناباد داریم که ۶۵ درصد را بانوان تشکیل می دهند و ۸۹ درصد کادر پرستاری ما دارای مدرک کارشناسی و ارشد می باشند و ثبات استخدامی ۷۲ درصد استخدام رسمی و پیمانی را داریم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گناباد گفت: شرایط سخت کرونا را همه ما دیدیم و هر پرستار بیش از ۸ ساعت در کنار بیماران بودند در حالی که سایر کادر شاید نهایت دو ساعت در کنار بیماران بودند پس قشر پرستار نیازمند حمایت ویژه ای می باشد.

احمدی با اشاره به خدمات دولت سیزدهم در گناباد بیان کرد: تعرفه گذاری پرستاری خواسته به حقی بود که پس از ۱۶ سال اجرایی شد و گناباد کمترین میزان اعتراضات را در این حوزه داشته است و افزایش خدمات پرستاری و تعداد خدمات باعث افزایش حقوق خواهد شد .

وی عنوان کرد:گروه پرستاری علاوه خدمتی که در بستری انجام می داد واحد آموزش و پیگیری را نیز راه اندازی و در تماس با بیمار هستند که در راستای این اقدام برای ۱۱ گروه بیماری با ۴۰۰ بیمار تماس و پیگیری صورت گرفته است.

بخش سوختگی بیمارستان بهلول تا پایان دولت به بهره برداری می رسد

رضا نصیری فرماندار گناباد نیز در مراسم روز پرستار اظهار داشت: گناباد در دوران کرونا یک شهید بنام سید عباس سجادی را تقدیم کرد.

وی ادامه داد: گناباد دارای ظرفیت های خوبی علمی است که دارای ۹ دانشگاه و ۴ حوزه علمیه فعال در شهرستان نشان آن می باشد ، در گناباد قبل از انقلاب ۶۰ درصد سواد خواندن نداشتند ولی امروز ۶۰ درصد دانشجویان گناباد از مردم همین شهر هستند.

فرماندار شهرستان گناباد تصریح کرد: وارد مذاکره با افغانستان برای توریسم سلامت با توجه به بهره برداری از فرودگاه شهدای گناباد شده ایم و دانشگاه علوم پزشکی هم مجوز گردشگری سلامت را دریافت کرده است.

نصیری گفت: برای اولین بار در بیمارستان علامه بهلول فوق تخصص خون و سرطان آورده شده که از خدمات دولت سیزدهم در جنوبی ترین شهرستان استان است.

وی عنوان داشت: بخش سوختگی گناباد ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و تا پایان دولت به اتمام خواهد رسید و مجوز دو بیمارستان اقماری در بجستان و شهر بیدخت را دریافت کرده ایم.

فرماندار گناباد اظهار داشت:بیمارستان ها یک موجود زنده هستند و باید به آن انرژی تزریق شود و درخواست داریم مقطع دکتری پرستاری در شهرستان گناباد راه اندازی شود.

نصیری گفت: دانشگاه علوم پزشکی گناباد ۶۰ میلیارد تومان از تامین اجتماعی مطالبات دارد که در صورت پرداخت می توان بخش سوختگی را تکمیل و مقداری از بدهی ها پرداخت شود.

کارانه پرستاران تا دی ماه ۱۴۰۱ پرداخت شده است

سمانه نجفی رئیس اداره پرستاری دانشگاه علوم پزشکی گناباد در مراسم روز پرستار اظهار داشت: پرستاری جز با اخلاق ترین حرف دنیا حساب می شود.

وی افزود: تمام تلاش مسئولان در تمامی سطوح و در وزارت بهداشت نشان از توجه به پرستاری دارد و اجرای قانون خدمات پرستاری بعد از ۱۶ سال نشان آن می باشد و باید دقت داشت که این قانون شروع کار است و نیاز به تکمیل شدن دارد.

رئیس اداره پرستاری دانشگاه علوم پزشکی گناباد گفت: در اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری تلاش ما تحقق این اجرا بوده که ۳ مورد پرداخت کارانه از محل این قانون داشته ایم که تا پایان دی ماه ۱۴۰۱ مطالبات پرداخت شده است.

نجفی خاطر نشان کرد: ۴۶۲ شاغل در حوزه پرستاری داریم و شاخص ما ۱.۴ می باشد که نسبت به کشوری در وضعیت قابل قبولی هست ولی با توسعه بیمارستان نیاز به پست های پرستاری جدید داریم.

وی افزود: در هر دو بیمارستان تحت پوشش دانشگاه واحد آموزش و پیگیری راه اندازی شده و باعث کاهش بازگشت بیمار به بیمارستان ها شده است.

رئیس اداره پرستاری دانشگاه علوم پزشکی گناباد تاکید کرد: تبدیل وضعیت نیروهای پرستاری که در دوران کرونا از آنها کمک گرفته شده از درخواست های دانشگاه است.


نوشته شده توسط:یاسر سالاری - 3547 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 77
برچسب ها:
دیدگاه ها