آغاز فاز ۲ بهسازی مسیر گردشگری میراث جهانی قنات قصبه

دسته: گردشگری
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۱۲ شهریور ۱۴۰۲
آغاز فاز ۲ بهسازی مسیر گردشگری میراث جهانی قنات قصبه

رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی شهرستان گناباد گفت: فاز ۲ بهسازی مسیر گردشگری قنات قصبه گناباد در محدوده پایاب آغاز شد.

حمیدرضا محمودی قوژدی اظهار داشت: طرح بهسازی مسیر گردشگری قنات قصبه در اواخر دهه ۹۰ شروع و در سال ۱۴۰۱ نهایی و مصوب شد.

رئیس اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی شهرستان گناباد تصریح کرد: این مسیر گردشگری به طول ۳۷۰۰ متر دربرگیرنده جاذبه‌های متعدد تاریخی و طبیعی هم‌چون مسجد جامع قصبه، مجموعه موزه‌ها، آب انبارها، آسیاب‌ها، مظهر و پایاب، کوچه باغ‌ها و مزارع است.

محمودی قوژدی تصریح کرد: این طرح با هدف بهسازی مسیر گردشگری به منظور ارائه خدمات مناسب و شایسته گردشگری به ذینفعان محلی و گردشگران تهیه شده است.

وی عنوان کرد: فاز اول اجرای طرح در سال ۱۴۰۱ در محدوده پای چنار با اعتبار حدود ۳ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال از محل اعتبارات سفر ریاست جمهوری انجام شد.

محمودی گفت: فاز دوم طرح با اعتباری حدود ۴۰۰ میلیون تومان از محل اعتبارات استانی، ماده ۲۳ در محدوده پایاب، شامل اجرای آب‌نما، و سکوهای آلاچیق‌ها انجام خواهد شد.

قنات قصبه گناباد به عنوان یکی از پدیده های شگفت انگیز دست ساخته انسان در طول تاریخ و نمادی از هم‌نوایی بشر با طبیعت توجه بسیاری از مورخان و پژوهشگران را به خود جلب کرده است، این قنات یکی از بزرگ‌ترین و حیرت انگیزترین سازه های آبی ایران و جهان است که از قدمتی ۲۵۰۰ ساله برخوردار است.

قنات جهانی قصبه گناباد به شماره ۲۹۶۳ در تاریخ ۲۸/۱۰/۷۹ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده و به همراه ۱۰ قنات دیگر ایرانی در تاریخ ۲۵ تیر ۱۳۹۵ در چهلمین اجلاس کمیته میراث جهانی در شهر استانبول ترکیه به عنوان بیستمین اثر ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو با شماره ۱۵۰۶ به ثبت رسید.


نوشته شده توسط:یاسر سالاری - 3533 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 93
برچسب ها:
دیدگاه ها