اختصاص۳۰ میلیارد تومان به توسعه خدمات رفاهی در قنات قصبه

دسته: گردشگری
دوشنبه - 3 بهمن 1401
اختصاص۳۰ میلیارد تومان به توسعه خدمات رفاهی در قنات قصبه

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان گناباد گفت:در سفر هیئت دولت به خراسان رضوی مبلغ ۳۰ میلیارد تومان اعتبار برای ایجاد زیرساخت‌های رفاهی برای گردشگران در قنات قصبه خبرداد.

حمیدرضا محمودی در نشستی خبری در محل اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری گناباد(خانه شریعت) اظهارداشت: ویترین گردشگری خراسان رضوی را می‌توان قنات جهانی قصبه به عنواننخستین  اثر ثبت جهانی خراسان رضوی در یونسکو دانست که در ۲۴تیرماه ۱۳۹۵ در اجلاس استانبول ترکیه در فهرست آثار ثبت شده یونسکو قرار گرفت.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گناباد گفت: گردشگران و مسافرانی که همه ساله به شهرستان گناباد سفر می‌کنند تا از قنات جهانی قصبه بازدید کنند نیازمند امکانات رفاهی در محدوده این قنات قصبه هستند که با توجه به اهمیت توسعه امکانات رفاهی در این منطقه گردشگری، در سفر هیئت دولت به خراسان رضوی ۳۰ میلیارد تومان اعتبار برای قنات قصبه در نظر گرفته شده که این مبلغ به صورت اوراق و طی سه سال پرداخت می‌شود.

محمودی عنوان کرد: این اعتبار تنها در محل محدوده آن هزینه می‌شود تا گردشگران از بستر موجود در این قنات و امکانات رفاهی مانند سرویس بهداشتی، مکان اقامتی و نمازخانه استفاده کنند و این بودجه به موضوعات دیگر اختصاص نمی‌یابد.

محمودی تاکید کرد: برای این اثر جهانی باید یک برنامه مدیریتی تعریف کنیم و وظایف دستگاه‌های مختلف مشخص شود تا مدیران به صورت سلیقه ای عمل نکنند البته هنوز این برنامه تهیه نشده و اگر بخواهیم از اعتبارات ماده ۲۳ برای قنات استفاده کنیم در ابتدا نیاز به طرح مصوب داریم.

وی افزود: اگر در سال قبل اعتبارات برای ساماندهی قنات قصبه جذب نشد به دلیل نداشتن طرح بود چرا که مسیر تصویب طرح طولانی بود و بودجه آن برگشت خورد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گناباد گفت: مسیر گردشگری قنات قصبه که ۳۲۰۰ متر است از محل پای چنار شروع شده و با تناسب بودجه اختصاص یافته در حال تکمیل است.

وی درخصوص مشکلات به وجود آمده برای مردم حریم قنات قصبه نیز اظهارداشت: مهمترین بخش در حوزه میراث فرهنگی که می‌تواند پشتوانه محکمی برای آن باشد بحث تعیین حریم اثر تاریخی است. مشکلات حریم قنات قصبه با مجوز اداره میراث فرهنگی حل نمی‌شود و باید در مرحله اول حریم اصلاح شود و تا قبل از انجام این کار هرگونه تعرض در محدوده قنات تخلف محسوب می‌شود.

محمودی در خصوص وضعیت دیگر آثار میراث فرهنگی در این شهرستان بیان کرد: ۱۷۶ اثر ثبت ملی در شهرستان داریم که از این تعداد آثارغیرمنقول ۱۴۹ اثر، معنوی و ناملموس ۱۵ اثر، طبیعی ۹ اثر، مکان رویداد یک اثر و منقول یک اثر ثبت شده است و نام غلامرضا نبی پور مقنی گنابادی نیز به عنوان اولین حاملان میراث فرهنگی ناملموس کشور نیز به ثبت رسیده است.

وی در خصوص برخی مطالبه روستائیان برای ثبت آثار قدیمی نیز عنوان کرد: در هر روستا ممکن است یک اثر وجود داشته باشد که دارای اهمیت و قدمت باشد اما این به منزله داشتن شرایط ثبت ملی نیست، اخیرا بخشنامه ای صادر شده که می‌توان این موارد را در فهرست آثار واجد ارزش کشور ثبت کرد چرا که هر اثر ثبتی در روستا و شهر باعث برندینگ آن منطقه می‌شود و ایجاد رقابت در بین شهرها و روستاها را برای حفاظت بیشتر می‌کند.


نوشته شده توسط:خبرنگار2 - 3291 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: