یادداشتکلنگ چه کسی زودتر به زمین خورد ؟! سرعت کند مسکن ملی گناباد

دسته: دسته‌بندی نشده , شهری
دوشنبه - 13 تیر 1401
کلنگ چه کسی زودتر به زمین خورد ؟!  سرعت کند مسکن ملی گناباد

در گناباد ما اختلاف های اداری خیلی جدی تر از آن است که فکرش را می کردیم و تا کنون از چند زمین پیشنهاد شده هنوز هیچ کدام نهایی نشده است.

روز اولی که دولت سیزدهم طرح ملی مسکن را شروع کرد ساده ترین قسمت ماجرا یافتن زمین های دولتی رایگان به نظر می رسید اما کارها همینجا گیر کرده است.

در گناباد ما اختلاف های اداری خیلی جدی تر از آن است که فکرش را می کردیم و تا کنون از چند زمین پیشنهاد شده هنوز هیچ کدام نهایی نشده است. مردم نگرانند و گلایه دارند. سوال ما این است که شهر ما نسبت به همسایه ها چقدر پیشرفت داشته و چقدر با آنها فاصله داریم؟
نگاهی به اطراف بیاندازیم. موفق ترین شهرها طبس و کاشمر بوده اند.

کار زمین برای ۲ هزار نفر در کاشمر تمام شده و قرار است اولین کلنگ در تیرماه به زمین بخورد .آنها ۱۵ هکتار زمین هلال احمر را به مسکونی تغییر کاربری دادند.

طبسی ها خوشحال بودند که رییس جمهور زودتر به استان شان سفر کرد و جدیت برای شروع مسکن ملی دامن آنها را گرفت. الان در دو منطقه ۵۰ و ۷۹ هکتاری سفت کاری زمین ها و پی ساختمان شروع شده .آنها در مرحله دوم کمبود آب و برق دارند. تا آنجا که برای آب دادن سیمان ها با تانکر خدمات رسانی میشوند. در طبس باید ۱۸۰۰ خانه ساخته شود.

در همسایه دیگر ما یعنی تربت جام هم اوضاع بد نیست. یک زمین ۱۲ هکتاری پیدا کرده اند و عملیات اجرایی ساخت طرح ملی مسکن آغاز شده است. .در قالب این پروژه که در مجتمع‌های چهار طبقه ساخته می‌شود، ۲ هزار و ۲۰۰ واحد طراحی شده که متراژ هر واحد آپارتمانی ۸۰ متر مربع است.

جالبه که در شهرستان قاین بر عکس تربت جام علاقه ای به آپارتمان چند طبقه نیست و به همین علت کار روی زمین مانده است. زمینی بزرگ که مناسب خانه ویلایی باشد هنوز پیدا نشده و قاینی ها مانند گناباد در همان مرحله دست به گریبان هستند.

درشهرستان فردوس هم مسئولین فعلا ابزارخوشبینی میکنند که در جستجوی زمین هستند. یک زمین ۴۲ هکتاری در فردوس پیدا کرده اند که اگر تغییر کاربری بدهد همه خانه ها ویلایی خواهد شد.

در زمانی که محرابیان وزیر نیرو در گناباد بود در شهرستان خواف وزیر آموزش و پروش طرح ساخت ۲۰۰ واحد خانه در خواف را شروع کرد. البته ۲۰۰ تا بسیار کم است اما شروع خوبی بود. ظاهرا یک سایت ۳۲ هکتاری هم در حال آماده شدن است اگر ۲۰ میلیارد تومان خرج ورودی اش شود !

خراسان رضوی حدود ۱۰ درصد کل خانه های مسکن ملی کشور را داراست که تاکنون عملیات اجرایی ۲۲ هزار و ۵۰۰ واحد مسکونی آن آغاز شده است.

در گناباد ما تا چهار سال آینده باید سه هزار و ۶۰۰ واحد مسکونی احداث شود. خانه ها دو طبقه با متراژ ۷۵ تا ۸۵ مترمربعی احداث میشود.
صحبت از شش قطعه زمین برای شروع به کار به میان آمده اما هنوز هیچکدام آماده خوردن کلنگ توسعه ساختمانی نیست.

امیدواریم که اختلاف های اداری کم شود و وارد مرحله بعدی شویم. قطعا تا رسیدن به مرحله تحویل کلید خیلی چاله هست که نفس همه ما را خواهد گرفت. از همین امروز سرعت را زیاد کنیم باز هم عقبیم.

احمد یوسفی مقدم


نوشته شده توسط:خبرنگار2 - 3291 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
برچسب ها: