۵۰۰۰ شغل ؛ رویای دور یا واقعیت نزدیک؟

دسته: اقتصادي
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۱۰ فروردین ۱۳۹۹
۵۰۰۰ شغل ؛ رویای دور  یا واقعیت نزدیک؟

محمد صفایی برای اشتغال گناباد طرح های زیادی در ذهن خود می پروراند ظاهرا آمار های کشوری هم به کمک اش آمده اند.

محمد صفایی گفته ۵ هزار شغل در دوره خدمت به عبارتی سالی ۱۲۰۰ شغل ایجاد خواهد کرد.

سوال اول این است که این تعداد اشتغال برای یک شهر کوچک در کل کشور چه معنایی دارد؟

اگر مبنا را تعداد نمایندگان مجلس بگیریم ۲۹۰ نفر قرار است سالی ۱۲۰۰ شغل ایجاد کنند. میتوان گفت با اشتغال ۳۴۸ هزار شغل در کشور این اتفاق چندان بزرگ نیست.

اگر مبنا جمعیت گناباد و بجستان باشد با حدود ۱۲۰ هزار نفر نسبت به ۸۳ میلیون نفر ایرانی ما یک ۶۹۰ ام جمعیت ایران هستیم. یعنی ۸۳۰ هزار شغل باید در کشور ایجاد شود که سهم گناباد و بجستان در اشتغال کشور تراز باشد.

مسئولین دولتی با آمارهایی که می دهند این تعداد شغل تا کنون ایجاد شده است. همین هفته دکتر نوبخت گفته در نه ماه سال ۱۳۹۸ حدود ۸۰۰ هزار فرصت شغلی جدید ایجاد کردیم. مهندس جهانگیری هم چند ماه قبل گفته بود در ۴۰ سال گذشته متوسط اشتغال خالص ایجاد شده سالانه ۳۰۰ هزار شغل بوده و در تابستان سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ تعداد فرصت های شغلی ایجاد شده ۸۴۴ هزار شغل بوده است.

با این وضعیت محمد صفایی کار چندان سختی در پیش ندارد و اگر درب بر همین پاشنه بچرخد ۵۰۰۰ هزار شغل در۴ سال به راحتی ایجاد خواهد شد. اما واقعیت این است که بسیاری از کارشناسان به این آمار مسئولین ارشد دولتی خدشه وارد میکنند و برخی آن را بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار شغل بیان میکنند.

نکته جالب تر اینکه سال ۹۶ در حدود ۶۵۰ میلیارد ریال به دو شهرستان گناباد و بجستان پرداخت شد. حمید بنایی مدعی است در سال ۹۷ با این پول حدود ۱۵۰۰شغل جدید بیمه پرداز در این دو شهرستان ایجاد کرده است.

با این شرایط محمد صفایی اول از همه باید اعتماد به آمارها را بالا ببرد تا افکار عمومی بپذیرد صفر ها جابه جا نشده اند و این شغل ها با چشم دیده شوند!

در این شرایط سخت تحریم که اشتغال در بسیاری از حوزه ها شکست خورده به نظر می رسد پیشنهاد دولت برای شهرهای کوچک نوع خاص اشتغال زایی است.
اول : معدن
حدود ۲۵ درصد صادرات غیر نفتی ما مواد معدنی است به همین دلیل دولت علاقه مند شده معادن کوچک را دوباره فعال کند کمیته ویژه تشکیل داده و تسهیلات می دهد تا جایگزین نفت شوند. ۳۰ درصد از ارزش افزوده در معادن مربوط به معادن کوچک است و ۷۰ درصد اشتغال معادن برای معادن کوچک است. منطقه ما هم ظرفیت غیر فعال زیادی در معدن دارد که قطعا می تواند فرصتی ناب برای محمد صفایی باشد تا طرح های فعال سازی را به سمت ما بکشاند.

دوم : محرومیت
بسیاری از نهادها در ۵ ساله گذشته روی اشتغال خرد و خانگی در مناطق محروم تمرکز کرده اند. به عنوان مثال مدیرعامل بنیاد برکت گفته در سال ۹۸ در مناطق محروم کشور ۱۲۰ هزار فرصت‌های شغلی ایجاد کرده است.
عبدالملکی معاون کمیته امداد هم گفته در سال ۹۷ مجموعا ۴۶۰ هزار فرصت شغلی در کشور ایجاد شده که یک سوم آن یعنی ۱۴۸ فرصت توسط کمیته ایجاد شده است.
اگر محمد صفایی از هر کدام از این دو نهاد فرصت اشتغال ۵۰۰ شغل را مدیریت کند ۱۰۰۰ شغل از تعهداتش به نتیجه رسیده است.

قبلا مهندس امید معاون توسعه روستایی رییس جمهور به گناباد سفر کرده بود. او این روزها به صندوق توسعه ملی وصل شده و با اذن مقام معظم رهبری با تخصیص ۱.۵ میلیارد دلار حدود ۲۳۷ هزار نفر در این طرح شغل به دست آورده اند.

آمار هایی که حمید بنایی از فعالیت خود داده می گوید شهرستان گناباد ۱۷۶ طرح به مبلغ ۱۸ میلیارد تومان و ۵۵۴ نفر اشتغال و شهرستان بجستان ۲۴۸ طرح به مبلغ ۱۴ میلیارد تومان و ۵۷۰ نفر اشتغال از محل تسهیلات روستایی دریافت کرده است. نهایی شدن همین طرح ها می تواند تعهد یک سال محمد صفایی را تامین کند.

بیایید خوشبین باشیم. دکتر نوبخت رییس سازمان برنامه و بودجه برای سال ۱۳۹۹ و ۱۴۰۰ یک برنامه اشتغال ارائه کرده که حداقل دو میلیون فرصت شغلی در این برنامه دو سالانه ایجاد شود. محمد صفایی باید سهم واقعی ما را بگیرد

قطعا اگر همت و تلاش همه نخبگان و فعالان اقتصادی شهرستان در کنار محمد صفایی باشد می توان به رقم های بالاتری از اشتغال فکر کرد. اشتغال با ثبات تر و در آمد بیشتر. به امید روزهای بهتر.

احمد یوسفی


نوشته شده توسط:یاسر سالاری - 3533 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 427
برچسب ها:
دیدگاه ها