چرخ معیشت تاکسیرانان گنابادی سخت می‌گذرد؛ “بیمه و کرایه‌” همچنان در صدر مشکلات

دسته: شهری , مصاحبه
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۳ دی ۱۳۹۷
چرخ معیشت تاکسیرانان گنابادی سخت می‌گذرد؛ “بیمه و کرایه‌” همچنان در صدر مشکلات

تاکسیرانان گناباد این روزها با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند و خواستار رسیدگی به این مشکلات هستند.

تاکسی سمندسر و صدا، برخورد با مسافر و فرسودگی ماشین، دغدغه‌های هر روزه یک راننده تاکسی درون‌شهری است که نقش مهمی در حمل و نقل درون شهری دارند. به‌گفته خودشان متوسط روزی ۱۲ ساعت کار می‌کنند و مشکلات جسمانی زیادی نیز برایشان ایجاد می‌شود؛ اما برخی نامهربانی‌ها نیز آنها را آزار می‌دهد.

در این دوران که توصیه به استفاده از وسایل حمل و نقل درون‌شهری زیاد شده و در رسانه‌‌ها نیز به آن پرداخته می‌شود اما باید به یاد داشت که این قشر مشکلاتی نیز دارند که شاید باید در سطح کلان برای آن تصمیم‌گیری شود تا وضعیت معیشت و خدمات دهی آنها ارتقاء یابد.

همانطوری که ما به عنوان یک مسافر از رانندگان تاکسی درخواست‌هایی داریم آنها نیز در مقابل، نیاز به امکانات و درخواست‌هایی دارند که مسئولین در رفع آنها باید قدم‌های جدی بردارند.

این ماشین‌های رنگی که در شهرها به رنگ نارنجی، زرد و سبز دیده می‌شوند، همان وسایلی هستند که در تمام طول سال و در هر شرایط جوی خدمات به ما ارائه می‌کنند اما مردم و شهروندان هم انتظاراتی دارند.

تاکسی‌هایی که دربست کار می‌کنند

خانمی که در ایستگاه تاکسی حضور دارد در زمینه خدمات دهی تاکسی‌های گناباد به خبرنگار تسنیم گفت: تاکسی‌ها برای برخی مسیرها فقط دربست سوار می‌کنند و به صورت خطی کار نمی‌کنند که اگر به این شکل باشد باید هزینه زیادی پرداخت کنیم.

وی ادامه داد: اگر بخواهند تاکسی‌ها به این شکل کار کنند مردم به سمت استفاده از وسایل شخصی می‌روند و این سبب ایجاد ترافیک در شهر می‌شود.

امیر سلطانی یکی از دانشجویان غیربومی که در مسیر میدان غدیر تا دانشگاه آزاد گناباد تردد دارد به خبرنگار تسنیم گفت: زمانی که هوا سرد می‌شود تاکسی‌های گناباد به صورتی عجیب کم می‌شوند و یا تاکسی‌های خطی در مسیر نیستند. در تابستان، تاکسی‌ها کولر روشن نمی‌کنند که مصرف سوخت بالا می‌رود و در زمستان بخاری روشن نمی‌کنند به بهانه‌های دیگر و در مقابل کرایه دربست را نیز مطالبه می‌کنند.

این دانشجو افزود: گناباد یک شهر گردشگر پذیر است که باید راننده‌های تاکسی در این زمینه آموزش‌های لازم را ببینند.

بیمه و کرایه پایین؛ مشکل تاکسی‌داران

علی جوانی که چند سال شده وارد این حرفه شده به خبرنگار تسنیم اظهار داشت: شاهد هستیم که هزینه‌های زندگی چندین برابر شده و یا هزینه‌های نگهداری خودرو افزایش زیادی یافته اما کرایه تاکسی‌ها به آن میزان که باید تناسب داشته باشد افزایش نیافته است.

وی ادامه داد: در حال حاضر برای بیمه مشکل داریم و دولت سهم خود را از بیمه واریز نمی‌کند که در ماه حدود ۴۰۰ هزار تومان باید بیمه پرداخت کنیم. در یک شهر کوچک مثل گناباد درآمد تاکسی مگر چقدر است که این همه هزینه را بتواند بپردازد.

یکی از رانندگان قدیمی در خط گناباد به شهر بیدخت نیز به خبرنگار تسنیم گفت: در شهر گناباد تعداد تاکسی‌ها نسبت به جمعیت است و برای ایجاد اشتغال هم شده سریع به هر نفر وام داده‌اند تا با خرید تاکسی وارد این کار شود و این در صورتی است که تاکسی تلفنی‌ها، مینی‌بوس‌ها و مسافربرهای شخصی نیز فعالیت می‌کنند.

وی دلیل دربست سوار کردن تاکسی‌ها را کم بودن درآمد دانست و افزود: یک راننده تاکسی در ماه باید کل هزینه خودرو و شخصی را پرداخت کند و اگر تاکسی قسطی باشد که ماهی ۶۰۰ هزار تومان قسط هم دارد که با این وجود چطور با یک کرایه خطی این هزینه‌ها را پوشش دهد؟ پس مجبور می‌شود به دنبال دربستی باشد.

یکی دیگر از رانندگان تاکسی نیز گفت: در گناباد تاکسی فرسوده نداریم و یا به تعداد کمی هستند اما باید به همین تعدادی که فعالیت می‌کنند تسهیلات با بهره کم داده شود تا بتوانند خودروی خود را تعویض کنند و از سویی در ارائه مجوزهای جدید برای تاکسی بازنگری کنند.

وی یکی از مشکلات تاکسی‌داران گناباد را تعدد خودروهای شخصی دانست و افزود: برای مثال در میدان آزادی گناباد هر روز چندین خودروی شخصی وجود دارند که مسافرکشی می‌کنند اما یک بار نیز با آنها برخورد نشده است.

پاسخ مسئولان

مهدی حزار؛ رئیس سازمان حمل و نقل همگانی شهرداری گناباد اما اظهار داشت: تعداد کل تاکسی‌های درون شهری گناباد ۲۰۲ دستگاه است که از این تعداد ۵۷ دستگاه در تاکسی بیسیم اعم از آقایان و بانوان فعالیت دارند.

وی ادامه داد: در حال حاضر بیمه رانندگان حمل و نقل بار و مسافر درون شهری که از سال‌های قبل بیمه بودند برقرار است اما از حدود ۴ سال قبل برای رانندگان امکان برقراری بیمه وجود ندارد و چون دولت سهم خود را به تامین اجتماعی پرداخت نمی‌کند و برخی رانندگان در این حوزه با مشکل مواجه شده‌اند.

رئیس سازمان حمل و نقل همگانی شهرداری گناباد در زمینه فعالیت بازنشستگان در این حوزه عنوان داشت: تا نیمه سال ۹۳ فعالیت بازنشستگان در تاکسیرانی ممنوع بود ولی از این زمان به بعد با توجه به دستورالعملی که از وزارت کشور دریافت شد، بازنشستگی شغل محسوب نمی‌شود و این افراد اجازه فعالیت در تاکسیرانی را دارند که باید در این خصوص بازنگری‌هایی صورت گیرد به طور مثال بازنشسته‌ای که زیر ۲ میلیون دریافت می‌کند بتواند کار کند.

حزار خاطرنشان کرد: آخرین نرخ حمل و نقل درون‌شهری در اواخر خردادماه ۹۷ ابلاغ شده و ۱۰ درصد نسبت به سال قبل افزایش داشته که با توجه به افزایش قیمت‌ها و تورم موجود این میزان برای رانندگان ناچیز هست و مجددا برای افزایش با شورای شهر مکاتبه کردیم اما فعلا تصویب نشده و تصویب را منوط به اجازه مراجع بالاتر دانسته‌اند.

وی افزود: مشکل فعلی مجموعه حمل و نقل فرسودگی ناوگان است که مدتها است متوقف شده و رانندگان با مشکلات زیادی در این زمینه روبرو هستند.

گزارش از یاسر سالاری


نوشته شده توسط:یاسر سالاری - 3533 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 770
برچسب ها:
دیدگاه ها