۲۳۱ هزار هکتار عرصه های منابع طبیعی گناباد نیازمند بیابان زدایی است

دسته: کشاورزی
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۲۲ اسفند ۱۳۹۵
۲۳۱ هزار هکتار عرصه های منابع طبیعی گناباد نیازمند بیابان زدایی است

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری گناباد گفت: 231 هزار هکتار از اراضی این شهرستان در قالب چهار کانون فرسایش بادی نیازمند اجرای عملیات بیابان زدایی و مقابله با ریزگردها است.

مجتبی محرابیمجتبی محرابی روز شنبه در نشست خبری هفته منابع طبیعی افزود: عملیات احداث بادشکن، نهالکاری، بذرپاشی، جمع آوری بذر و تولید نهال گلدانی و قرق مناطق و حفاظت از اراضی در عرصه ۵۰۰ هکتار از مناطق بحرانی گناباد با همکاری و مشارکت مردم در حال انجام است.
وی گفت: از ابتدای فعالیتهای بیابان زدایی گناباد از سال ۱۳۴۵ تاکنون حدود ۶۰ هزار هکتار از عرصه های این شهرستان احیا شده است که در مقایسه با روند بیابان زایی سرعت بسیار کمی دارد.
وی با یادآوری وضعیت بحرانی در برخی از کانون های فرسایش بادی این شهرستان گفت: اقدامات بیابان زدایی نیازمند نگاه ویژه و ملی و همچنین مشارکت همگانی است.
وی انجام عملیات بیابان زدایی در ۱۶۰ هکتار از اراضی نوده پشنگ عمرانی با اعتباری حدود ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون ریال از آذرماه سال گذشته را یکی از فعالیت های مهم این اداره برای مقابله با ریزگردها برشمرد.
محرابی گفت: با توجه به مشکلات خاک این منطقه بذرهای شش گونه مقاوم در گناباد کاشته شده که به دلیل بارندگی های مناسب در حال حاضر شرایط مناسبی دارد.
وی کمبود اعتبار و نیروی انسانی را مهمترین مشکلات اداره منابع طبیعی گناباد ذکر کرد و گفت: برای حفاظت از ۵۷۰ هزار هکتار عرصه منابع طبیعی این شهرستان تنها چهار نیروی حفاظتی فعال است که به هیچ عنوان جوابگوی نیاز نیست.
وی اظهار کرد: در سطح کشور بطور میانگین برای هر ۸۰ هزار هکتار عرصه منلبع طبیعی یک محافظ در نظر گرفته شده که گناباد در این زمینه از میانگین کشوری پایین تر است.
وی اضافه کرد: این شهرستان در جلب مشارکت مردم در حفاظت از منابع طبیعی رتبه نخست استان خراسان رضوی را کسب کرده است
۸۵ درصد از عرصه پنج هزار و ۹۰۰ کیلومتر مربعی گناباد را عرصه های منابع طبیعی تشکیل می دهد که چهار کانون فرسایش بادی با ۲۳۱ هزار هکتار در وضعیت بحرانی قرار دارند.


نوشته شده توسط:یاسر سالاری - 3547 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 584
برچسب ها:
دیدگاه ها