علوم تجربی در قرآن

دسته: فرهنگي
یک دیدگاه
جمعه - ۲۵ تیر ۱۳۸۹
   خداوند می فرماید:قرآن کتاب عظیمی است که هیچ شکی در آن راه ندارد ومایه هدایت پرهیزکاران است. هدایت به معنای نشان دادن راه است به گو نه ای که انسان را به مقصد برساند.آری قرآن به راستی هدایت محض است هدایتی که هیچ گونه گمراهی و تیرگی در آن راه ندارد.

 
علوم تجربی در قرآن(به بهانه عید مبعث)

خداوند می فرماید:قرآن کتاب عظیمی است که هیچ شکی در آن راه ندارد ومایه هدایت پرهیزکاران است. هدایت به معنای نشان دادن راه است به گو نه ای که انسان را به مقصد برساند.آری قرآن به راستی هدایت محض است هدایتی که هیچ گونه گمراهی و تیرگی در آن راه ندارد.
قرآن کتابی تاریخی؛علمی و……نیست بلکه هدف قرآن از بیان تاریخ پیامبران و اقوام گذشته و ذکر مطالب علمی گوناگون و…….تنها هدایت ونشان دادن راه  سعادت به انسان است(۱)

قرآن کتاب شیمی؛ فیزیک؛ریاضی و…..نیست و این درست نیست که تصور کنیم که هر قانون ویا تئوری علمی که امروز بشر به آن دست یافته است؛در قرآن به آن اشاره شده است.
 
در این مقوله و انشا الله  آنچه در آینده ارایه خواهد شدسعی داریم تا در حد بضاعت و توانایی خود به بررسی برخی از نکات علمی در قرآن بپردازیم شاید سبب تشویق تفکرو تامل بیشتر درآیات قرآن گردد:

خداوند در آیه ۲۸ سوره بقره می فرماید:اوست که همه آنچه را درزمین وجود دارد برای شماآفرید سپس به آسمان پرداخت و آنها را به صورت هفت آسمان مرتب نمود و او به هر چیز آگاه است. نیز در آیه۱۲ سوره فصلت آمده است:ما آسمان پایین را با چراغ های ستارگان زینت دادیم و هم چنین در آیه ۶ سوره صافات می فرماید:ما آسمان پایین را با ستارگان زینت بخشیدیم.بنابراین از آیات قرآن چنین استفاده می شود که تمام ستارگان و سیاره هایی که ما می بینیم همه جزی آسمان اول هستند و در ماورای آسمان شش عالم دیگر وجود دارد که از محدوده ی دید و ابزار علمی ما بیرون هستند و در مجموع هفت عالم وجود دارد(۲)

ما در جهانی زندگی می کنیم که از دیدگاه ریاضی تنها سه بعد آن برای ما محسوس است. برای آنکه با قوانین این جهان مطابقت نماییم خداوند واقعیت ما را در کالبدی مادی قرار داده است که با جهان سه بعدی سازگار باشد.
دستگاه مختصات در علم ریاضی که شامل محور هایx,y,zمی باشدتصور سه بعد را آسانتر می کند؛ امروزه در ریاضیات پیشرفته مسایلی مطرح و حل می شوند که در nبعد مورد بررسی قرار می گیرندو
بسیاری از دانشمندان برجسته فیزیک معتقدند که جهان حداقل دارای ۱۱ بعد است که تنها سه بعد آن توسط ما قابل تشخیص است(البته اگر از بعد چهارم یعنی زمان صرف نظر کنیم).

فرض کنیم جهان یک بعدی باشد به عبارت دیگر از دیدگاه ریاضی فقط محورxها وجود داشته باشددر این صورت موجوداتی که در این جهان فرضی قرار دادند تنها برایشان جلو و پشت معنا دارد و با لا و پایین و جهات راست و چپ برای آنها بی معنا خواهد بود.
حال فرض کنیم که جهان دو بعدی باشدیعنی از دیدگاه ریاضی تنها دو محورx,yوجود داشته باشد در این صورت موجودات    این جهان فرضی فقط جهات جلو؛عقب؛راست و چپ را تشخیص می دهند و برای آنها بالا و پایین معنایی ندارد؛حال تصور کنید که ما از جهان سه بعدی خود وارد این جهان شویم در این صورت آنها چگونه ما راخواهند دید؟در پاسخ باید گفت آنها تنها رد پای ما را خواهند دیدکه در اثرحرکت ما گاهی آشکار و گاهی ناپدید می شود؛مسلما آنان دچار وحشت خواهند شد زیرا پدیده ای را خواهند دید که تاکنون ندیده اند.

تصور وجود ۱۱ بعد و یا بیشتر به ما کمک می کند تا بفهمیم در جهان نیروها و عوامل دیگری نیز وجود دارد
که در سه بعد برای ما قابل فهم و تصور نیستند؛تصور وجود هفت آسمان نیز ممکن است دشوار به نظر برسد و این محدودیتی است که بعلت درک سه بعدی در ما وجود دارد.

باشد که از خواندن قرآن لذت ببریم و در آیات آن بیشتر تامل نماییم چرا که خداوند در قرآن بار ها به
آن اشاره نموده است.

منابع:
(۱)-قرآن با ترجمه حضرت آیت الله مکارم شیرازی
(۲)تفسیر نمونه جلداول صفحه۱۶۷

 
 
 
 
 
 
 
 
مهندس علی تقی زاده بیلندی
۱۹/۴/۸۹


نوشته شده توسط:گنابادنیوز - 1916 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 700
برچسب ها:
دیدگاه ها
رباتی جمعه 13 اسفند 1389 - 11:38 ب.ظ پاسخ به دیدگاه

به استحضار می رساند دروبلاگ به آدرس زیر بخشهایی از کتاب قرآن وفیزیک که قبلا منتشر شده درآن به نمایش گذاشته شده خواهشمند آن را بازدید و در صورت صلاحدید باذکر منبع بهره برداری یا به علاقمندان معرفی بفرمایید.
http://quranphysics.persianblog.ir