پایش مزارع کشاورزی در برابر عوامل خسارت‌رسان غلات

دسته: کشاورزی
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۲۳ خرداد ۱۴۰۳
پایش مزارع کشاورزی در برابر عوامل خسارت‌رسان غلات

مدیر جهاد کشاورزی گناباد گفت:در سال زراعی جاری علاوه بر پایش ۳ هزار و ۴۰۵ هکتار غلات، بالغ بر ۷۹۱ هکتار مبارزه با عوامل خسارت‌رسان غلات به ویژه سن غلات در مزارع شهرستان انجام شده است.

اسماعیل قربانی مدیر جهاد کشاورزی گناباد در گفتگو با پایگاه خبری گناباد اظهار داشت: با توجه به شرایط آب و هوایی، گرمی هوا و کاهش بارندگی سال گذشته اهمیت کنترل عوامل خسارت رسان غلات به ویژه سن غلات، علف‌های هرز و پایش آفت قرنطینه‌ای برگ‌خوار پاییزه در دستور کار قرار گرفت و با تشکیل جلسه، ستاد سن غلات در آذر ماه رسماً شروع به کار نمود و از توان کارشناسی موجود در پایش اماکن زمستان گذران سن غلات استفاده شد.
وی افزود : با توجه به شرایط مساعد آب و هوایی ، افزایش بارندگی و پیش بینی قبلی مبنی بر شیوع بیماری‌های برگی و افزایش تراکم آفات به ویژه سن، از ابتدای دی ماه سال گذشته عملیات پایش و مبارزه با عوامل خسارت زا به صورت شبانه روزی توسط کارشناسان شبکه مراقبت در سطح مزارع غلات شهرستان انجام شده است.
مدیر جهاد کشاورزی گناباد خاطر نشان کرد : از ابتدای سال جاری تاکنون سطحی بالغ بر ۱۴۹ هکتار مبارزه با عوامل عوامل خسارت رسان غلات(شته،ملخ و …) ، ۵۲ هکتار مبارزه بر علیه سن غلات و سن برگشتی در مزارع کم بازده و ۵۹۳ هکتار مبارزه بر علیه علف‌های هرز در مزارع غلات شهرستان انجام شده است .


نسرین صداقتی کارشناس مسئول حفظ نباتات جهاد کشاورزی گناباد نیز در همین خصوص اظهار داشت: عملیات پایش و مبارزه با عوامل خسارت زا در سطح مزارع غلات تا تحویل محصول سالم به سیلو در شهرستان ادامه دارد و خوشبختانه با اقدامات به موقع تاکنون علی رغم افزایش جمعیت آفات، بیماری‌ها و خصوصاً علف‌های هرز در سال جاری نسبت به سال قبل خسارت قابل توجهی ناشی از عوامل خسارت رسان گزارش نشد و با توجه به بارندگی‌ها و شرایط آب و هوایی امسال اگرچه مشکلاتی را در زمینه پایش و مبارزه به موقع ایجاد نمود، لیکن شاهد افزایش عملکرد نسبت به سال گذشته می‌باشیم.
وی برگزاری جلسات ستاد سن و علف‌های هرز غلات، پایش مستمر، صدور اطلاعیه، ارائه دستور العمل‌های فنی به کشاورزان در پایش و کنترل عوامل خسارت رسان، استفاده از فضای مجازی، برگزاری مانور و استفاده از مدل های روز و نوین پیش آگاهی از جمله اقدامات به موقع این مدیریت در کنترل عوامل خسارت رسان غلات به ویژه سن غلات و پایش آفت قرنطینه‌ای برگخوار پاییزه برشمرد و اظهار کرد: خوشبختانه تاکنون خسارتی از برگ خوار پاییزه در شهرستان گزارش نشده است.
کارشناس مسئول حفظ نباتات جهاد کشاورزی گناباد خرده مالکی، مصادف شدن ایام مبارک ماه رمضان با کنترل سن غلات، مقرون به صرفه نبودن کنترل در اراضی خرده مالک، گرمی هوا و زودرس شدن غلات و برداشت زودهنگام در شهرستان را از موانع کنترل مطلوب سن غلات در شهرستان دانست و بیان نمود: از آن جا که بخشی از خسارت مربوط به محصول دپو شده در خرمن بعد برداشت محصول می‌باشد لذا بر تحویل سریع گندم به سیلو که در کاهش میزان درصد سن زدگی تاثیر بسزایی دارد تاکید نمود.
گفتنی است تا ۲۲ خرداد ماه سال جاری بالغ بر ۶ هزار تن گندم تحویل مراکز خرید شهرستان شده که از این میزان ۴۴۳ تن سهم شهرستان گناباد است.


نوشته شده توسط:reporter2 - 3572 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 28
برچسب ها:
دیدگاه ها