طرح همیار بازآفرینی به صورت پایلوت کشوری در گناباد اجر می شود

دسته: شهری
بدون دیدگاه
شنبه - ۳۰ دی ۱۴۰۲
طرح همیار بازآفرینی به صورت پایلوت کشوری در گناباد اجر می شود

شهردار گناباد گفت: طرح همیار بازآفرینی برای اولین بار در شهر گناباد و به صورت انتخابات در مساجد محلات در راستای همکاری با شهرداری برگزار می شود.

مهران حسین زاده شهردار گناباد در خصوص طرح بازآفرینی شهری و طرح همیار بازآفرینی که به صورت پایلوت در این شهر اجرا می شود در گفتگو با پایگاه خبری گناباد(گنابادنیوز) اظهار داشت: بازآفرینی شهری یک بینش جامع، یکپارچه و عملیاتی است که به حل نهایی مشکلات شهری منتهی می شود و در پی این است که با ایجاد تغییرات مثبت و پایدار، مسبب بهبودی شرایط فیزیکی، اجتماعی، اقتصادی و محیطی شهر شود.
وی ادامه داد: بازآفرینی شهری به مفهوم احیا، تجدید حیات و نوزایی شهری و به عبارتی دوباره زنده شدن شهر است و نشان می دهد که بدون حضور و مشارکت گسترده مردم در امر بهسازی و نوسازی شهری، امکان موفقیت و تحقق اهداف برنامه های بازآفرینی غیرممکن می باشد.
شهردار گناباد خاطر نشان کرد: بازآفرینی حفظ و زنده کردن هویت تاریخی است. یعنی بازآفرینی به تاریخ، به زندگی و خاطرات جمعی مردم ربط وسیعی دارد. بایستی در صورتی که المان های تاریخی وجود دارد، حفظ شود و اگر از بین رفته است بازآفرینی گردد. این امر چنین مناطقی را قابل سکونت می کند. البته قابل سکونت فقط به معنای آب و گاز نیست، بلکه هویت، روابط همسایگی، خوانایی، ایمن بودن، سرمایه اجتماعی ساکنان را نیز شامل می شود.


حسین زاده در خصوص اجرای طرح همیار باز آفرینی بیان کرد: وجود بافتهای فرسوده و ناکارآمد در نقاط مختلف شهر سبب شده که بحث های مرتبط با توسعه و نوسازی آن در ابعاد مختلف کالبدی و فرهنگی و اجتماعی، بیش از پیش،مطرح شوند از این رو مشارکت مردم در این طرح ها نقش بسیار مهمی در تحقق چشم اندازهای ترسیم شده برای بازآفرینی محلات هدف خواهد داشت.
وی خاطر نشان کرد: با اجرای پروژه های زیربنایی و روبنایی در محلات هدف مشکلاتی از قبیل وجود عناصر ناهمخوان شهری ، کمبود سرانه برخی کاربری ها مانند فضاهای فراغتی ، فرهنگی ، آموزشی و فضاهای عمومی رفع شده و ضمن احیاء هویت و اصالت محلات ، کیفیت سیما و منظر شهری ارتقاء یافته و موجب رضایتمندی نسبی شهروندان از زندگی شهری خواهد شد.
شهردار گناباد تصریح کرد: به منظور یکپارچه سازی اقدامات و برنامه های شهرداری در محلات هدف بازآفرینی و ایجاد تعامل و هم افزایی بین واحدهای مختلف در زمینه محله محوری و فراهم آوردن زمینه مشارکت محله محور شهروندان با توجه به ویژگی های متنوع فرهنگی اجتماعی و قومی طرح همیار بازآفرینی با عنوان همکاران و مشاوران شهرداری تعریف می گردد.
حسین زاده در تعریف همیار بازآفرینی بیان داشت: همیاربازآفرینی شخصی است که به صورت داوطلبانه و اختیاری به عنوان رکن اجرایی در ساختار مدیریت محله، تحت نظارت شهرداری در مدیریت فعالیتهای کالبدی، نوسازی، اجتماعی و فرهنگی در سطح محلات هدف بازآفرینی مشارکت دارد و در چارچوب دستورالعمل ارائه شده فعالیت می کند که همیاربازآفرینی براساس انتخابات در مسجد محله و به مدت دو سال انتخاب می گردد.


شهردار گناباد در خصوص سابقه باز آفرینی در شهر گناباد نیز بیان داشت:محلات هدف بازآفرینی شهر گناباد در سال ۱۳۸۶ با ۱۳۵.۷ هکتار بافت فرسوده و ناکارآمد به تصویب کمیسیون ماده ۵ استان رسید . همچنین در سال ۱۳۹۴ محدوده تاریخی شهر گناباد به مساحت ۱۴۴.۲ هکتار ابلاغ و درسال ۱۳۹۷ با گسترش محدوده بافت های فرسوده و ناکارآمد کل این محلات در ۳۶۴ هکتار به تصویب ستاد استانی رسید که جمعیت ساکن در این محلات حدود ۱۲۰۰۰ نفر می باشد.
گفتنی است انتخاب همیار باز آفرینی در ۷ محله و در ۱۴ مسجد شهر گناباد برگزار و افراد کار خود را آغاز می کنند.


نوشته شده توسط:یاسر سالاری - 3508 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 54
برچسب ها:
دیدگاه ها