جاده گناباد به قاین در انتظار سفر ریاست‌جمهوری | با ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار، مرگ از این جاده می‌گریزد

دسته: راه و ترابری
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۲۴ دی ۱۴۰۲
جاده گناباد به قاین در انتظار سفر ریاست‌جمهوری | با ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار، مرگ از این جاده می‌گریزد

فقط ۱۵ کیلومتر از جاده گناباد ـ قاین موسوم به جاده مرگ، سالانه جان دهها نفر را می‌گیرد؛ باید دو بانده شود، اما اعتبار نیست و گفته می‌شود برای دوبانده شدن و رفع نقاط حادثه‌خیز به اعتبار زیادی نیاز دارد که در قالب سفر استانی رئیس‌جمهور قابل بررسی است.

به گزارش پایگاه خبری گناباد(گنابادنیوز) به نقل از خبرگزاری تسنیم، دوبانده کردن مسیر جاده گناباد به قاین یکی از مطالبات چندین ساله مردم شهرستان گناباد بوده، زیرا طی سال‌های گذشته شاهد تصادفات زیادی در این مسیر بوده‌اند که علاوه بر مصدومیت، فوتی نیز به همراه داشته است. در آخرین مورد شهریورماه امسال یک خانواده ۵ نفره جان خود را در این مسیر از دست دادند.

خبرگزاری تسنیم طی این سال‌ها به صورت مستمر این مطالبه مردمی را پیگیری کرده و طی گزارش‌هایی تحت عنوان ” جاده گناباد به قاین تبدیل به جاده مرگ شده است” و ” جاده مرگ در گناباد همچنان جان می‌گیرد/ چرا مسیر ۳۲ کیلومتری سنتو پس از ۱۱ سال دوبانده نشد؟” و ” چرا پروژه دوبانده شدن جاده گناباد به قاین متوقف شد؟” پرداخته است.

پیگیری‌ها جواب داد و دوباندسازی جاده گناباد به قاین چند سال پیش آغاز شد، اما متاسفانه این عملیات عمرانی در سال‌های گذشته به کندی پیش رفت و از ابتدای سال جاری نیز به طور کامل متوقف شد؛ این در حالی است که این مسیر همچنان قربانی می‌گیرد.

سرگرد مجتبی زنگویی، فرمانده پلیس راه گناباد در همین خصوص به خبرنگار تسنیم گفت: متاسفانه طی چند روز گذشته شاهد تصادفی مشابه تصادف شهریورماه در این مسیر بودیم که چون خودروها سبک بودند، خوشبختانه فوتی نداشت، اما خسارت مالی و مصدوم به همراه داشت.

وی با بیان اینکه متاسفانه تعداد فوتی‌های تصادفات امسال رشد زیادی داشته، به گونه‌ای که در ۱۰ سال اخیر شاهد این میزان تصادف و خسارت مالی و جانی نبوده‌ایم، افزود: در ۱۰ ماهه سال گذشته در تمام مسیرهای شهرستان، ۱۵ فوتی داشته‌ایم که این تعداد امسال به ۲۸ فوتی رسیده است.

فرمانده پلیس راه گناباد گفت: در مسیر جاده گنابادـ‌قاین شاهد بیشترین فوتی به تعداد ۹ نفر بوده‌ایم و در مسیرهای دیگر شهرستان مانند مسیر گناباد ـ تربت حیدریه ۴ فوتی، مسیر بجستان ۳ نفر، در مسیر کاخک در یک حادثه ۴ نفر و در جاده روستای شوراب و کلات هر کدام ۲ نفر و در سایر جاده‌ها نیز ۳ نفر فوتی بر اثر حوادث رانندگی داشته‌ایم.

زنگویی عنوان کرد: در محورهایی که پلیس حضور فیزیکی نداشته، شاهد تصادفات بیشتر بوده‌ایم و این در حالی است که با حمایت دادستانی شهرستان در سال گذشته ۲۹۵ خودرو با سرعت بالا متوقف شده‌اند و امسال تاکنون ۱۰۴۱ خودرو با سرعت بالای ۱۵۰ کیلومتر متوقف و روانه پارکینگ شده‌اند.

۱۵ کیلومتر پرحادثه

فرمانده پلیس راه گناباد درخصوص جاده گناباد به قاین هم گفت: مشکل اصلی این مسیر مربوط به بخشی است که تقریبا تمام تصادفات در آن صورت می‌گیرد و آنهم ۱۵ کیلومتر از مسیر بعد از شهر بیدخت تا روستای نجم‌آباد است که در محدوده پل جعفرآباد در سال گذشته، ۸ نفر و امسال تاکنون ۹ نفر فوتی داشته‌ایم که از این تعداد ۶ نفر بر اثر تصادف در پل جعفرآباد فوت شده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: اقدامات خوبی از سوی راهداری درخصوص علایم هشداردهنده و آگاه‌سازی در این مسیر صورت گرفته، ولی با این وجود معضل پل جعفرآباد و قوس جاده در این مسیر حل نشده و همچنان شاهد تصادف هستیم.

زنگویی تصریح کرد: دو کیلومتر از مسیر زیرسازی شده و اگر مسئولان همت کنند و این دو کیلومتر تکمیل و آسفالت شده و زیر بار ترافیک برود، قسمت زیادی از مشکل مسیر حل خواهد شد.

این جاده منتظر سفر رئیس‌جمهور است

معاون برنامه‌ریزی و هماهنگی امور عمرانی فرمانداری گناباد نیز دراین باره به خبرنگار تسنیم گفت: تقریبا همه مسیر گناباد ـ قاین دوبانده شده جز ۳۵ کیلومتر که از این میزان ۳۱ کیلومتر در محدوده شهرستان گناباد و ۴ کیلومتر در محدوده قاین است.

ابوالفضل شاکری ادامه داد: ۱۳ کیلومتر از این مسیر زیرسازی و ابنیه آن ایجاد شده که ۸ کیلومتر آن آماده آسفالت شده است. ۸ کیلومتر مسیر زیرسازی و مابقی نیز ۳۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی تصریح کرد: اقدامات پیگیری و تامین اعتبار این پروژه توسط شرکت زیرساخت و توسعه باید صورت گیرد، زیرا این پروژه ملی است و با پیگیری‌هایی که در استان صورت گرفته در نظر دارند آن را در قالب پروژه‌های سفر رئیس جمهور در سال ۱۴۰۳ مطرح کنند.

شاکری بیان کرد: براساس برآوردهای سال گذشته این پروژه ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که امسال به طور قطع بیشتر شده است؛ ضمن اینکه همان اعتبار سال گذشته نیز برابر بودجه ۵ سال شهرستان است.

اگر معاون وزیر راه و شهرسازی را ببینیم، مطرح می‌کنیم

رئیس شورای اسلامی شهر گناباد نیز درخصوص این پروژه در گفت‌وگویی کوتاه اعلام کرد: طی هفته پیش رو در حال برنامه‌ریزی برای دیدار با معاون وزیر راه و شهرسازی هستیم که یکی از موارد برای پیگیری، موضوع جاده گناباد به قاین است.

مهدی صفاری با تاکید بر اینکه ما از مسئولان کشوری انتظار داریم در بین مردم حاضر شده، مطالبات آنها را شنیده و از نزدیک شاهد مشکلات در این مسیر باشند، افزود: در همین راستا از خادمی، مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه راه‌ها برای سفر به گناباد دعوت خواهیم کرد.

به گزارش خبرنگار تسنیم؛ آنچنان که از گفته‌های مسئولان استان برمی‌آید، به دلیل نبود اعتبار همچنان باید منتظر ماند و دید چند نفر دیگر در این مسیر بر اثر حادثه و تصادف جان خود را از دست می‌دهند؛ مسیری که فقط ۱۵ کیلومتر آن طی دو سال جان ۱۶ هموطن را گرفته است.


نوشته شده توسط:reporter2 - 3572 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 98
برچسب ها:
دیدگاه ها