افزایش اجاره بها با سرعت ۱۰۰ | مردم دیگر امیدی به اجاره کردن خانه هم ندارند

دسته: اجتماعي , اسلایدر , دسته‌بندی نشده , مناطق
بدون دیدگاه
جمعه - ۲۶ آبان ۱۴۰۲
افزایش اجاره بها با سرعت ۱۰۰ | مردم دیگر امیدی به اجاره کردن خانه هم ندارند

افزایش چندین برابری اجاره بها در شهرستان گناباد باعث شده خیلی از خانواده جدای از خانه دار شدن دیگر امیدی حتی به اجاره منزل هم نداشته باشند.

به گزارش پایگاه خبری گناباد(گنابادنیوز)، افزایش عجیب اجاره بها در شهرستان گناباد موضوعی است که صدای مردم در این شهرستان را در آورده و دست کمک به سوی همه مسئولان دراز کرده اند و این مهم بعث شد تا حجت الاسلام صادقی نسب امام جمعه گناباد در خطبه های نماز جمعه از وضعیت موجود اجاره بها انتقاد کند.
بررسی های میدانی خبرنگار تسنیم نشان می دهد در برخی مناطق شهر گناباد اجاره بهای خانه تا دو برابر هم رشد داشته و صحبت از قیمت هایی می شود که در مرکز استان این اجاره بها وجود ندارد.
در گفتگو با کارشناسان موارد مختلفی در خصوص افزایش قیمت اجاره بها اشاره شد که شامل افزایش هزینه‌های تمام شده ساخت مسکن ،عدم اجرای طرح بازآفرینی بعد از گذشته یک دهه توسط شهرداری گناباد، کاهش شدید سطح درآمد ملی،عدم برخورد و اخذ مالیات با خانه های خالی، عدم مساعدت سیستم بانکی از جمله پرداخت وام ودیعه مسکن به مستاجران،عدم هدفمندی صحیح طرح ملی نهضت مسکن درشناسایی واقعی افرادی که فاقد مسکن ، توقعات واصرار خود مالکین بر فروش و اجاره بالا، عدم اجرای طرح تفضیلی شهر گناباد و کمبود شدید نیروی کارماهر ونیمه ماهر در بخش ساختمان سازی در گناباد می شود.

پس از کش و قوس های فراوان در محل فرمانداری گناباد جلسه ای در خصوص اجاره بها با حضور مشاورین املاک و مسئولین شهرستان برگزار شد که در این جلسه هر کدام به ارائه نقطه نظرات خود پرداختند.
صاحبخانه میزان اجاره را تعیین می کند نه مشاور املاک
مسعود رضایی مشاور املاک اظهار داشت: تابستان امسال، «بالاترین رشد ماهانه اجاره‌بها» طی سالهای گذشته، به ثبت رسید؛ و بالاترین تورم سالانه اجاره برای ماه‌های تابستان و منتهی به مهرماه رقم خورد.
وی ادامه داد: افزایش اجاره مسکن نسبت به سال‌های قبل غیر متعارف است و ساختمان‌سازی هم در رکورد است و این افزایش نامتعارف بازار اجاره به از بین رفتن قدرت خرید مسکن، در بازار مسکن برمی‌گردد.
این مشاور املاک عنوان داشت: نکته اینکه بر خلاف تصور عموم مردم، قیمت اجاره‌بها را صاحبخانه‌ها تعیین میکردند و نظر کارشناسی مشاورین املاک هیچگونه تاثیری در متقاعد کردن صاحبخانه‌ها نسبت به کاهش قیمت اجاره‌بها نداشت و دیگر مورد اساسی اینکه ساخت و ساز مسکن با رکود مواجه شده که این هم چند دلیل دارد؛ از جمله افزایش قیمت مصالح و دستمزد نیروی کار ساختمانی و از طرفی کمبود نیروی کار متخصص و کارگر که مشکل آفرین شده است.
رضایی خاطر نشان کرد: در شهرستان گناباد متولیان و دست‌اندرکاران حوزه مسکن، با قوانین پیچیده و سختگیری در امور اداری، همکاری مناسب و راهکاری جهت سهولت صدور پروانه و ترغیب شهروندان یا سرمایه‌گذاران جهت ساخت مسکن، ندارند.
وضعیت طرح تفضیلی شهر گناباد بعد از گذشت ۱۷ سال نامعلوم است
مصطفی طالبی مشاور املاک اظهار داشت:۶۰ هزار زمین هم که به مردم شرایط بهتر نخواهد شد و راه چاره نیست زیرا زیر ساخت شهر خراب است که به عنوان مثال برای همین تعداد واحد فعلی مشکل آب داریم و برای واحد های ساخته شده چه برنامه ای وجود خواهد داشت.
وی افزود: اگر می خواهند ساخت و ساز افزایش یابد و عرضه و تقاضا درست شود باید در ابتدا زیرساخت های لازم برای یک شهر را ارتقل دهیم.
این مشاور املاک افزود: طرح تفضیلی شهر گناباد ۱۷ سال است به پایان رسید که اگر فقط همین یک مورد را زودتر پیگیری می کردن می توانست در قیمت ها اثرگذار باشد.
پیشاهنگ دلویی مشاور املاک در خیابان شوریده گناباد نیز اظهار داشت: در سال ۱۴۰۰ اجاره بهای منازل ۱میلیون بوده و اکنون اجاره سه برابر شده، گوشت در سال ۱۴۰۰ کیلویی ۲۰۰ هزار تومان بوده الان هر کیلو گوشت به ۵۰۰ هزار تومان رسیده است پس تورم در همه زمینه ها صورت گرفته است.
وی ادامه داد: اگر یک سال شهرداری پروانه رایگان به مردم بدهد، ساخت و ساز افزایش می یابد و قیمت های مسکن کاهش پیدا می کند زیرا عرضه و تقاضا باعث افزایش قیمت مسکن در گناباد شده است.
ترس از آینده میزان عرضه و تقاضا مسکن در گناباد را بهم زده است
درویش رئیس اتحادیه املاک شهرستان گناباد اظهار داشت:جلسات مختلفی برای بازار املاک تا کنون برگزار کرده ایم، اما مقطعی بوده و نظارت نمی شود.
وی ادامه داد:گستردگی وسعت شهرستان و تورم و عرضه و تقاضای مردم نسبت به جمعیت از عوامل گرانی مسکن در گناباد می باشد.
رئیس اتحادیه املاک شهرستان گناباد گفت:ترس از آینده باعث شده که مردم گناباد بیشتر برای خانه دار شدن فرزندانشان دنبال تهیه مسکن هستند و تقاضای بالای زمین و مسکن باعث افزایش قیمت و گرانی شده است.

درویش عنوان کرد:قیمت تمام شده منزلی در گناباد تا ۵ میلیارد تومان است و نمی شود با نرخ مصوب آن را به اجاره داد، چون مالک با پول این خانه در بانک می تواند سود بگیرد.
وی افزود:اگر بقیه دستگاه‌های اداری در طول ۴۰ سال انقلاب به وظایف خود عمل می کردند، اکنون مسکن گناباد دچار هرج و مرج نمی شد.
رئیس اتحادیه املاک شهرستان گناباد تصریح کرد:با واگذاری زمین مسکن شاهد کاهش قیمت زمین در گناباد نخواهیم بود، مردم گناباد در منزل آپارتمانی زندگی نمی کنند و مشکل مسکن مقطعی حل نمی شود، نظارت در واگذاری زمین باید صورت بگیرد و حق به حق دار برسد، باید با مالکینی که تمکین نمی کنند برخورد گردد.
ناصر چیتگر رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان گناباد اظهار داشت: بازرسی و برخورد جدی در خصوص تنظیم قرارداد های بنگاه ها باید انجام شود، بنگاه ها با قراردادهای اجاره بها و قیمت های نامتعارف باعث این وضعیت قیمتی شده‌اند.
وی افزود: هر چند که در ۸ سال دولت قبلی هیچ مسکنی ایجاد نشد و نتیجه آن در این ۲ سال گذشته خود را نشان داد که در گناباد باعث افزایش بی حساب و کتاب مسکن شد ، در دو سال گذشته ۲۴۰۰ قطعه زمین واگذارشده که همین امر باعث شده افزایش قیمت نداشته باشیم.
نظارت بر مشاورین املاک حلقه مفقوده افزایش اجاره بها
رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی شهرستان گناباد گفت: بنگاه داران تعرفه منازلی که اجاره بالا دارد را ننویسند چون اگر همه این کار را انجام دهند مالک مجبور است قیمت را واقعی کند از دادستان شهرستان درخواست داریم که بحث بازرسی حتما باید باشد و با متخلفین برخورد جدی شود.
چیتگر یادآور شد: در بحث خرید و فروش امتیاز زمین های نهضت ملی مسکن این کار خلاف است و من بعنوان یک دستگاه متولی،موظفم که این قرارداد را فسخ کنم.
وی ادامه داد:متاسفانه قیمت مسکن سلیقه ای بالا می رود؛ ما در یک روستا چهل واحد ساختمان ساختیم با قیمت ۴۶۰ میلیون تومان هنوز واحد ها تحویل داده نشده قیمت هر واحد یک میلیارد و سیصد میلیون شد،چه کسی این قیمت ها را گذاشته؟ مسلما بنگاه‌های همین منطقه!!!
زمین های خالی شهر گناباد تعیین تکلیف شود
محمد صابری نایب رئیس شورای شهر گناباداظهار داشت:گزینه مسکن ملی راهکار خوبی است که قطعاً در کنترل قیمت مسکن در گناباد تاثیر گذار خواهد بود و با توجه به قانون جدیدی که در شهرداری آمده است زمین هایی که در مجموعه کاربری مسکونی دارند اگر به مدت سه سال ساخته نشود کاربری این زمین ها واگذار می شود و قطعاً اجرایی کردن این قانون می تواند تاثیر زیادی روی قیمت آن داشته باشد.
وی افزود: متاسفانه رشد قیمت مسکن در گناباد از مشهد بالاتر است که باید کنترل شود؛ یکی از راهکارهای کنترل رشد قیمت مسکن با همکاری فرمانداری، شهرداری و شورای شهر این است که زمین های خالی که در سطح شهر کاربری مسکونی دارند شناسایی کرده و به تمام مالکین این زمین ها اعلام کنیم که در شش ماه اول باید این زمین ها دیوار کشی شود و بعد از دیوار کشی مالک می داند که در شش ماه دوم تبصره دوم اجرا خواهد شد و در آخر سه سال ( طبق قانون جدید ) کاربری زمین حذف می شود و با این شرایط مالک مجبور می شود یا ملک خود را بفروشد یا شروع به ساخت و ساز ملک خود کند.

گزارش از یاسر سالاری


نوشته شده توسط:reporter2 - 3572 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 262
برچسب ها:
دیدگاه ها