درخشش بانوان انجمن سینمای جوان در جشنواره‌های خارجی

دسته: فرهنگي
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۱۲ شهریور ۱۴۰۲
درخشش بانوان انجمن سینمای جوان در جشنواره‌های خارجی

رئیس انجمن سینمای جوان گناباد از موفقیت بانوان گنابادی در جشنواره‌های خارجی خبر داد.

علی اکبر اسماعیلی عنوان کرد: بانوان انجمن سینمای جوان گناباد در یک ماه اخیر در بخش فیلم کوتاه، فیلم‌نامه‌نویسی و عکاسی در جشنواره‌های خارجی موفقیت‌هایی کسب کردند.

 وی عنوان کرد: فیلمنامه « هی فلانی! زندگی شاید همین باشد» به نویسندگی عفت عجم از بین ۲۰۰ اثر ارسالی به جشنواره بین المللی KEEZHADI  هندوستان، به جمع سه اثر برتر راه یافت و موفق به کسب مقام دوم و جایزه ویژه هیات داوران جشنواره شد.

رئیس انجمن سینمای جوان گناباد افزود: این فیلم‌نامه روایتگر داستان مردی‌ست که درگیر مشکلات خاصی است و تصمیم به خودکشی می‌گیرد اما با چالش‌هایی روبرو می‌شود.

وی یادآور شد: خانم عفت عجم نویسنده و فیلمساز از هنرمندان انجمن سینمای جوان گناباد بوده که آثار ایشان در جشنواره‌های متعدد بین المللی حضور داشته است و فیلم کوتاه «شیب تند» اثر دیگر این نویسنده و کارگردان، در فروردین‌ماه سال گذشته به بخش مسابقه فستیوال first-time filmmaker sessions کشور آمریکا راه یافت.

 رئیس انجمن سینمای جوان گناباد ادامه داد: فیلم کوتاه «زنده باد» به کارگردانی اعظم شاهدوست نوقابی نیز اخیراً موفق به کسب جایزه سوم بخش فیلم اجتماعی سیزدهمین جشنواره نور جهان روسیه International Youth Film Festival Light to the World شد.

 اسماعیلی گفت: در سیزدهمین دوره این جشنواره، از بین ۳۴۷۰ فیلم ارسالی به جشنواره، ۱۲۲ فیلم به بخش‌های مختلف مسابقه جشنواره راه یافتند که در بخش اجتماعی، فیلم «زنده باد» مقام سوم جشنواره را کسب کرد.

وی افزود: سیزدهمین دوره جشنواره فیلم کوتاه نور جهان، از تاریخ ۴ تا ۸ آگوست ۲۰۲۳ (۱۳ تا ۱۷ مرداد ۱۴۰۲) در شهر ریبینسک روسیه برگزار شد.

 اسماعیلی اظهار کرد: فیلم کوتاه “زنده باد” که دومین تجربه کارگردانی خانم شاهدوست است، پیش از این نیز به جشنواره‌های کولیبری انگلستان، یونان، نیجریه و رومانی راه یافته، همچنین این فیلم به جشنواره دانشجویی آمریکا راه یافته و به فینال رسید.

 وی خاطرنشان کرد: فیلم کوتاه” زنده باد” داستان زندگی مردی است که در بین زباله‌ها مشغول جمع آوری ضایعات است که با وسایلی روبرو می‌شود که برایش چالش‌های ذهنی ایجاد می‌کند.

 وی همچنین راهیابی عکس بهجت داوودی از دیگر هنرمندان انجمن سینمای جوان گناباد به جشنواره‌ short cut در کشور هندوستان را از دیگر موفقیت‌های بانوان انجمن سینمای جوان گناباد در یک ماه اخیر ذکر کرد.

 رئیس انجمن سینمای جوان گناباد در ادامه در رابطه با دوره‌های آموزشی این انجمن توضیح داد: در بخش آموزش انجمن، دوره‌های مشاغل سینمایی را داریم که در آن به آموزش دروس تک درس مرتبط با سینما از قبیل فیلمبرداری، کارگردانی، فیلم‌نامه‌نویسی، عکاسی، تدوین، صدابرداری و صداگذاری می‌پردازیم.

 اسماعیلی ادامه داد: دوره جامع فیلمسازی که دوره هفت ماهه است و هنرجویان در طی این دوره، دروس مرتبط با فیلم‌سازی را فرا گرفته از دیگر دوره‌های آموزشی انجمن است و هنرجویان پس از پایان دوره این توانمندی را دارند که خودشان فیلم کوتاه بسازند و اگر دوره را با موفقیت بگذرانند گواهینامه بین‌المللی صادر می‌شود.

 وی افزود: دوره جامع فیلم‌سازی در حال حاضر با ۱۶ هنرجو در انجمن سینمای جوان در حال برگزاری است که از دی‌ماه سال گذشته آغاز شده و تا یک ماه آینده به اتمام خواهد رسید.

 اسماعیلی با اشاره به سایر فعالیت‌های انجمن خاطرنشان کرد: علاوه بر دوره‌های آموزشی، فعالیت‌هایی به صورت مداوم در انجمن در حال برگزاری است که شامل جلسات هفتگی فیلمنامه‌خوانی و برگزاری پاتوق‌های فیلم از آن جمله است.

 وی برگزاری پاتوق‌های عکس، اردوهای عکاسی، برگزاری نمایشگاه عکس، برگزاری شب فیلم روستا و برگزاری ورکشاپ‌های تخصصی با حضور اساتید مجرب را از جمله سایر فعالیت‌های انجمن سینمای جوان گناباد ذکر کرد.

 اسماعیلی ادامه داد: سیاست کلی که انجمن سینمای جوانان ایران در سال‌های اخیر مدنظر قرار داده، این است که در پروسه تولید فیلم کوتاه با توجه به هزینه‌بر بودن پروسه تولید، اقدام به حمایت از تولیدات می‌کنند که در این راستا، فیلمنامه‌های هنرمندان را به شورای پیچینگ ارسال می‌کنیم و فیلمنامه‌هایی که از سوی اعضای داوری شورای پیچینگ تأیید شوند، حمایت مالی می‌شوند.

وی تصریح کرد: از اسفند ماه سال گذشته تاکنون توانستیم ۵ طرح شامل سه طرح حرفه‌ای با مبالغ بالای ۷۰ میلیون تومان برای هر فیلم و دو طرح فیلم اولی که به هرکدام از این طرح‌ها مبلغ ۱۵ میلیون تومان تعلق می‌گیرد، به تصویب برسانیم، که در حال حاضر هنرمندان در حال تهیه و تولید این آثار هستند.

 اسماعیلی افزود: در صورتی که خود هنرجو نیز بخواهد فیلمی را تولید کند می‌تواند از امکانات انجمن سینمای جوان از جمله دوربین‌های فیلمبردای، ست نورپردازی و صدابرداری همچنین امکانات تدوین موجود در انجمن استفاده کند.

رئیس انجمن سینمای جوان گناباد علاوه بر موفقیت‌های اخیر، کسب جایزه بهترین فیلم مستند توسط آقای مهدی عباسیان از جشنواره معلمان فیلم‌ساز، کسب لوح تقدیر بهترین عکس از جشنواره بین‌المللی خراسانگرد توسط آقای سعید قمری، راهیابی مقاله خانم بهجت داوودی به پنجمین همایش مطالعات سینمایی انجمن سینمای جوانان ایران، راهیابی فیلم مستند “تاریار” به جشنواره دانشجویی نهال تولید خانم بهجت داوودی، راهیابی پوستر فیلم “شیب تند” به جشنواره دانشجویی نهال، راهیابی فیلم “سیم مفتولی” به کارگردانی بهجت داوودی و “زنده باد” به کارگردانی اعظم شاهدوست به فینال جشنواره فیلم دانشجویی آمریکا، پذیرش فیلم “شیب تند” کاری مشترک از خانم‌ها بهجت داوودی و عفت عجم در جشنواره بوستون آمریکا و جشنواره گلد فرانسه را از جمله عناوین کسب شده در سال جاری توسط هنرمندان انجمن سینمای جوان گناباد ذکر کرد.

دفتر انجمن سینمای جوان گناباد در سال ۱۳۶۴ تأسیس شده است و هنرمندان این انجمن تاکنون موفقیت‌های زیادی در جشنواره‌های ملی و بین‌المللی از جمله کسب ۲ مدال طلا، یک نقره و یک برنز یونیکا از کشور سوئیس بدست آوردند.


نوشته شده توسط:یاسر سالاری - 3547 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 96
برچسب ها:
دیدگاه ها