یک سفالینه چند هزار ساله در گناباد کشف شد

دسته: پسکلوت , گردشگری
بدون دیدگاه
پنجشنبه - ۱۸ اسفند ۱۴۰۱
یک سفالینه چند هزار ساله در گناباد کشف شد

رییس اداره میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی گناباد گفت: بررسی های گروه باستان شناسی آموزش عالی این شهرستان به تازگی منجر به کشف یک کوزه سفالی ارزشمند چند هزار ساله در محل تپه اروک شهرستان گناباد شد.

حمید رضا محمودی قوژدی رور سه شنبه در نشست رونمایی از این اثر تاریخی افزود: کارشناسان و محققان و دانشجویان باستان شناسی مجتمع آموزش عالی گناباد که از چندی قبل کاوشهای خود را در تپه روستای اروک از توابع بخش مرکزی این شهرستان متمرکز کرده بودند بعد از انجام ۱۲ مرحله گمانه زنی، هر کدام به فاصله ۱۵ متر، سفالینه ای تاریخی و ارزشمندی به قطر هفت و نیم و ارتفاع ۱۴ سانتیمتر کشف شد.

وی ادامه داد: این سفالینه از نظر لعاب و نقش و نگار خاص خود منحصر به فرد است و تخمین دقیق تر قدمت آن بعد از بررسیهای نخست اعلام می شود.

رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گناباد گفت: تپه اروک از توابع بخش مرکزی یکی از مناطق کهن تاریخی این شهرستان است و اقداماتی برای تبدیل آن به عنوان یک منطقه حفاظت شده تاریخی در دست انجام است.

تپه اروک با قدمت مربوط به هزاره سوم قبل از میلاد در حوالی روستای اروک از توابع بخش مرکزی شهرستان گناباد واقع شده است و این محوطه تاریخی در تاریخ ۱۲ بهمن ۱۳۸۱ با شماره ۷۴۸۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


نوشته شده توسط:یاسر سالاری - 3533 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 137
برچسب ها:
دیدگاه ها