کمبود نیروی انسانی برای حفاظت از میراث فرهنگی

دسته: گردشگری
بدون دیدگاه
چهارشنبه - ۵ بهمن ۱۴۰۱
کمبود نیروی انسانی برای حفاظت از میراث فرهنگی

رئیس اداره میراث فرهنگی گناباد گفت: از لحاظ تجهیزات یگان حفاظت فقط یک موتور سیکلت دارد که عملا در زمستان به دلیل سردی هوا و مشکلات راه‌ها نمی توان از آن استفاده کرد و در حوزه یگان حفاظت با مشکلات جدی روبه رو هستیم

حمید رضا محمودی در نشستی خبری در خصوص موزه‌های شهرستان گناباد اظهارداشت: چهار موزه فعال در گناباد داریم که شامل موزه باستان شناسی، موزه مردم شناسی، موزه آب و اولین موزه تخصصی زعفران در روستای سنو است.

وی عنوان کرد: مراسمات و برنامه‌های زیادی را ثبت ملی می‌کنیم اما در حوزه نگهداری و پاسداشت آن ضعیف عمل می‌شود که اگر برای آن اقدامی صورت نگیرد این مراسمات و برنامه ‌ها از بین خواهند رفت.

رئیس اداره میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری گناباد تصریح کرد: موزه‌ها امروز تبدیل به پاتوق فرهنگی شده اند و رویدادهای مهم در موزه‌ها برگزار می‌شود، یکی از قابلیت‌هایی که گناباد در حوزه موزه دارد و می‌تواند ورود کند بحث راه اندازی موزه‌های روستایی در خود روستاها است، به عنوان مثال موزه سفال در مند که سفال در آن قدمت ۵ هزار ساله دارد می‌تواند اجرا شود و یا راه‌اندازی موزه آموزش و پرورش و دفاع مقدس از مواردی است که مخاطبان زیادی دارد و می‌تواند در شهرستان راه اندازی شود.

وی بیان کرد: به واسطه وجود قنات قصبه و تلاش های غلامرضا نبی پور اولین موزه تخصصی آب در گناباد نیز راه اندازی می‌شود در همین راستا منزل مرحوم نبی پور خریداری و مرمت شده که با همکاری دستگاه هایی مانند آب منطقه ای و جهادکشاورزی به موزه آب در گناباد تبدیل خواهد شد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گناباد گفت: با توجه به وسعت شهرستان و ثبت ۱۷۶ اثر در مجموع دو نیروی یگان حفاظت داریم که یک نیرو مختص حفاظت از قنات جهانی قصبه و یک نیروی برای کل آثار شهرستان که به دلیل همین کمبود نیروی انسانی در حوزه حفاظت برخی آثار ممکن است بازدید نشود.

محمودی خاطرنشان کرد:از لحاظ تجهیزات نیز یگان حفاظت فقط یک موتور سیکلت دارد که عملا در زمستان به دلیل سردی هوا و مشکلات راه‌ها نمی توان از آن استفاده کرد و در حوزه یگان حفاظت با مشکلات جدی روبه رو هستیم که انتظارمی‌رود توجه ویژه ای به این موضوع ازسوی میراث فرهنگی استان و وزارت صورت گیرد.

رئیس اداره میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری گناباد بیان داشت: تغییرات در روستاها و یا برخی نقاط شهر طبیعی است ولی ما در میراث فرهنگی معتقد هستیم که برخی از این تغییرات و یا مباحث عمرانی را می‌توان مدیریت کرد تا برخی از داشته‌هایمان را حفظ کنیم.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه در سطح شهر طوری جا افتاده که میراث فرهنگی مخالف توسعه و قفل کردن کارها است و این درحالی است که فقط با ۳ درصد طرح هایی که به ما منتقل شده مخالفت صورت گرفته و برای ۹۷ درصد طرح ها مجوز لازم را صادر کرده ایم.

محمودی عنوان کرد: برای مرکز آموزش صنایع دستی گناباد بعد از سال‌ها اعتبار گرفته شده که بزودی در همه حوزه‌ها فعال خواهد شد؛ این مجموعه دارای ۵ فروشگاه یک مرکز اطلاع رسانی، مرکز رفاهی و سوغات سرا خواهد بود.


نوشته شده توسط:یاسر سالاری - 3470 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 130
برچسب ها:
دیدگاه ها