نو اصولگرایی موجی که صفایی را با خود می برد

دسته: انتخابات , سياسي
بدون دیدگاه
یکشنبه - ۲ بهمن ۱۴۰۱
نو اصولگرایی موجی که صفایی را با خود می برد

طبیعی ترین هنجار در دموکراسی ها ایجاد ائتلاف بین گروه های کوچک و همچنین شکستن ائتلاف های بزرگ است. ظاهرا اصولگرایانی که خرداد 1400 کنار رییسی ایستادند به مرحله چند تکه شدن رسیده اند.

طبیعی ترین  هنجار در دموکراسی ها ایجاد ائتلاف بین گروه های کوچک و همچنین  شکستن ائتلاف های بزرگ است. ظاهرا اصولگرایانی که خرداد ۱۴۰۰ کنار رییسی ایستادند به مرحله چند تکه شدن رسیده اند.

این الگو در دوره احمدی نژاد هم بود. در میانه مجلس هفتم دو گروه اصولگرایان تحول خواه  مانند  احمد توکلی و الیاس نادران و اصولگرایان مستقل مانند  عمادافروغ و محمد خوشچهره و محمد مدنی بجستان از رییس دولت دور شدند.

حالا هم این روند طبیعی قدرت در حال شکل گیری است والبته با چند تفاوت . اول آنکه رقیب رییس دولت ، دکتر قالیباف است . او می خواهد ادبیات جدید  در سیاست  خلق کند و چند ماهی است  هر جا می نشیند واژه  “حکمرانی نو”  را بکار می برد .

اصولگرایان منتقد ابراهیم رییسی چند نقد عمده دارند

اول: ابراهیم رییسی اقتدار شخصیتی و برنامه ذهنی مشخصی ندارد

دوم : تیم او جنگندگی لازم برای حل بحران ها را ندارد

سوم : ابرپروژه یا نقشه راه معینی برای توسعه کشور ندارند

نو اصولگرایی که قالیباف دنبال آن است با سیاست ورزی رییسی مناسبتی ندارد و ظاهرا  دعوای درون اصولگرایی به  مقایسه شدید  منش قالیباف و کنش رییسی تبدیل شده است.

نطق پیش از دستور ۱۸ دی ماه در مجلس تحولی در جهت گیری سیاسی نماینده گناباد و بجستان است. او ابتدا از سه وزیر امیرعبدالهیان،  اوجی و محرابیان  تشکر کرد و به طور ضمنی از خاندوزی و فاطمی امین  انتقاد کرد و البته شمشیر را برای وزیر جهاد کشاوزی و رییس استاندارد کشید

نقدهای دیگر صفایی مانند نقد بروکراسی اداری در برنامه وبودجه و تهران محوری توسعه  نقدهای همیشگی است که به همه دولت ها می چسبد والبته در نهایت  تشکر وافر از قوه قضاییه .

این مدل نقد عملا میخواهد بگوید من نه براندازهستم که کل سیستم را ناکارآمد بدانم و نه اصلاح طلب که کلیت دولت را رد کنم بلکه نقد تند من درون همین اصول گرایی معنا می یابد

گویا در این بین محمد صفایی هم به سمت قالیباف و تفکر جدید او تمایل پیدا کرده است. نقدهای او به دولت که در سخنرانی اخیرش رونمایی کرد  در سطح ادبیات نو اصولگرایی است که عملا می خواهد از سیاست ورزی به شکل دولت رییسی عبور کند.

قطعا دولتمردان پاستور نشین هم بیکار نخواهند نشست. پاکسازی دولت از نیروهای نزدیک به  قالیباف و همچنین تلاش برای  اثیر در انتخابات مجلس در اسفند ۱۴۰۲  اصلی ترین برنامه خواهد بود.

نتیجه آن در گناباد هم مشخص است. احتمالا فعال شدن گروه های اصولگرا علیه محمد صفایی و دستور مستقیم تهران به نصیری فرماندار برای  فاصله گرفتن از صفایی در مجالس عمومی تر و نقد نماینده در مجالس خصوصی تر.

و البته گروه هایی که از جریان مصلا و جبهه پایداری  فاصله دارند کم کم به سمت صفایی خواهند رفت و احتمالا  کار تشکیلاتی  منسجمی توسط این افراد در چهارچوب نواصول گرایی در گناباد و بجستان شروع می شود.

باید ببینیم که قالیباف برای عرصه سیاسی چه برنامه ای دارد و چه موجی ایجاد میکند آن وقت به راحتی می شود حدس زند سخنرانی بعدی محمد صفایی چه شمایلی داشته  و به کدام سمت خواهد رفت.


نوشته شده توسط:یاسر سالاری - 3470 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 174
برچسب ها:
دیدگاه ها