چشم نوازی روستای روچی + تصاویر

دسته: کاخک , معرفي شهرستان
۲ دیدگاه
دوشنبه - ۲۵ بهمن ۱۴۰۰
چشم نوازی روستای روچی + تصاویر

روستای روچی از لحاظ زیبایی و آب وهوا و نوع بافت بهترین روستای منطقه محسوب می‌شود که بدان جهت شهره خاص و عام شده‌است.

روستای روچی جنوب غربی گناباد در خراسان رضوی واقع شده و از شمال به روستای شیراز آباد و از شمال غربی به تفرجگاه علی آباد ودهستان زیبد و از سمت شرق به روستای سقی متصل شده‌است .این روستا در مرکزیت دهستان زیبد، بخش کاخک واقع شده‌است. همچنین از لحاظ مکانی در کنار رود فصلی منطقه واقع شده که این خود جنبه تفریحی داشته و باعث آمدن مردم از نقاط مختلف به این روستا می شود.

آب روستا از محل های مختلفی از قبیل قنات و کاریز و چشمه های فصلی در زمستان تامین می شود که بزرگترین قنات آن معروف به قنات کال شرونه است این قنات در تمام فصول آب دهی دارد که بیشترین آبدهی آن در زمستان است و محل های تامین آب این قنات از جذب شدن و ته نشین شدن آب سد روستا است.

تنها سدی که در بخش کاخک اغلب ساله ها آبگیری میشود سد روچی میباشد و طبیعت زیبای آن در فصل بهار مسافران گردشگران زیادی رابه خود جذب نموده است.

چنار روچی درختی با قطر تنه ای حدود ۴ متر و محیط تنه ای بیش از ۱۰ متر دارای بزرگترین تاج پوشش ممکن را در ایران و شاید در در جهان دارد که که در مرکز روستا واقع شده‌است و سایه درخت چنار مکانی برای تجمع اهالی می‌باشد.


نوشته شده توسط:یاسر سالاری - 3556 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 653
برچسب ها:
دیدگاه ها
مهدی رفیعی پنجشنبه 19 بهمن 1402 - 11:44 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

روستایی بسیار زیبا با آب وهوایی ییلاقی دارای باغات گسترده و مردمانی ایرانی الاصل و مهربان با گویش زبان پارسی دری آب شرب فوق العاده خاص وزلال محلات آرام خصوصا برای استراحت وتفریح و قدم زدن فوق‌العاده لذت بخش هست روستا دارای امکانات آب برق گاز تلفن ثابت تلفن همراه و مراسمات محلی خاص خود را داراست.

مهدی رفیعی پنجشنبه 19 بهمن 1402 - 11:44 ق.ظ پاسخ به دیدگاه

با تشکر و سپاس