کلاف سردرگم محور گناباد به دوغارون|کامیون و تریلی در محور ویژه ماشین‌های سبک جولان می‌دهند

دسته: راه و ترابری
بدون دیدگاه
شنبه - ۲۲ آذر ۱۳۹۹
کلاف سردرگم محور گناباد به دوغارون|کامیون و تریلی در محور ویژه ماشین‌های سبک جولان می‌دهند

محور گناباد به دوغارون جزو جاده‌هایی است که همچنان با مشکلات بسیار زیادی دست و پنجه نرم می‌کند.

راه همیشه یکی از مسیرهای توسعه یافتگی شهرها بوده و شهرهایی که راه‌های اصلی از آنها عبور می‌کند توانسته‌اند میزان اشتغال و یا سرمایه‌گذار بیشتری را جذب کنند.

شهرستان گناباد نیز از این قاعده مستثنی نبوده و یکی از راه‌هایی که می‌تواند گناباد را از بن‌بست خارج کند مسیر راه ارتباطی گناباد به مرز دوغارون است که این روزها توانسته در بین کامیون‌هایی که از سنگان خواف حرکت میکنند به عنوان یک مسیر کوتاهتر شناخته شود اما آماده نبودن زیرساخت‌ها برای حرکت تریلرها این جاده را به «جاده مرگ» تبدیل کرده است.

مسیر ۹۰ کیلومتری گناباد به خواف ولی این روزها به دلیل نداشتن زیرساخت‌های مختلف سبب حادثه‌هایی برای روستائیان شده، در مسیر این جاده روستاهای پرجمعیتی مانند حاجی آباد، بیمرغ،روشناوند و گیسور قرار دارد.

یکی از اهالی روستای گیسور اظهار داشت: مسیر عبور این کامیون‌ها از داخل روستا است که جدای از سر و صدای آنها خطراتی را برای مردم به همراه دارد.

وی ادامه داد: این مسیر روستایی است و پیش‌بینی تریلرهای سنگین در آن نشده و اگر چاره‌ای اندیشیده نشود همین ذره‌ای آسفالت هم که دارد خراب خواهد شد.

یکی از بانوان روستای بیمرغ گفت: به دلیل وجود امامزاده در آن سمت جاده رفت وآمد مردم در این مسیر زیاد است و بارها شاهد حوادثی بوده‌ایم که این ماشین‌های سنگین به وجود آورده‌اند.

آقای جوانی نیز که در همین روستا زندگی می‌کند به ما می‌گوید: تریلرها در این مسیر با سرعت زیاد و بارهای سنگین حرکت می‌کنند و از زمانی که تریلرها و کامیون‌ها در این مسیر هستند آسفالت جاده خراب شده است.

یکی دیگر از اهالی روستای گیسور که در هفته گذشته بیش از ۴۰ راس از دام‌هایش در برخورد با تریلر تلف شده اند می‌گوید: همه سرمایه من در یک لحظه از بین رفت و آن هم به دلیل این که مسیر روشنایی ندارد و تریلرها نیز با سرعت زیاد در جاده حرکت می‌کنند.

یکی از دامداران گفت: در این مسیر پلی که بتوان دام را از زیر آن رد کرد نداریم و از سویی بیشتر مردم منطقه دامدار هستند و معمولا غروب دام خود را از روی جاده به سمت روستا می برند که حادثه ساز است.

جاده استاندارد لازم برای کامیون را ندارد

سرگرد مجتبی زنگویی فرمانده پلیس راه گناباد اظهار داشت: این جاده استانداردهای لازم برای عبور کامیون و تریلر را ندارد و جاده برای خودروهایی که سرعت پایین و سبک هستند ساخته شده است.

وی افزود: عرض کم جاده یکی از مشکلات این مسیر است و برخی نقاط حادثه خیز آن نیز اصلاح نشده مانند سه راهی بیمرغ و روشناوند و یا محل اتصال راه حاجی آباد به جاده اصلی که مشکل آفرین شده است.

فرمانده پلیس راه گناباد عنوان کرد: نقاطی از جاده دچار افتادگی شانه خاکی شده  و در برخی نقاط نیز نیازمند روشنایی است.

دو نقطه حادثه خیز اصلاح می‌شود

مسعود گنجعلی رئیس اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گناباد نیز در همین زمینه اظهار داشت: وظیفه این اداره حفظ وضعیت موجود جاده و نگهداری از آن است که در همین زمینه تاکنون اقداماتی را نیز صورت داده‌ایم.

وی افزود: دو ترانشه در مسیر را اصلاح خواهیم کرد و سر قوس‌ها را نیز بارریزی می‌کنیم و قسمتی از جاده نیز آسفالت آن نشست کرده که تلاش داریم این موضوع را نیز تا پایان سال رفع کنیم.

رئیس اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ای گناباد خاطرنشان کرد: مشکل اصلی برای رفع برخی مشکلات آسفالت جاده‌ها، قیر است که قیمت آن افزایش یافته و اگر قیر در اختیار ما قرار گیرد می‌توانیم این مشکلات را رفع کنیم.

تغییر کد راهکار اصلی رفع مشکل این جاده است

حسین ناطق جنت‌آبادی؛ رئیس اداره راه و شهرسازی گناباد اظهار داشت: جاده مورد اشاره یک مسیر روستایی است که چند وقتی می‌شود کامیون‌ها از مسیر خواف از آن استفاده می‌کنند.

وی افزود: مکاتبات لازم برای رفع مشکلات این جاده با اداره کل صورت گرفته اما این موضوع را باید شرکت زیرساخت‌های اداره کل پیگیری کند.

رئیس اداره راه و شهرسازی گناباد تاکید کرد: اگر بخواهیم مشکل این مسیر را به صورت جدی رفع کنیم باید این جاده تغییر پیدا کند و به جاده ترانزیتی تبدیل شود تا برای آن اعتبارات لازم در نظر گرفته شود.

به نظر می رسد با روند بوجود آمده مشکلات جاده گناباد به دوغارون به زودی حل نشود و نیازمند پیچیدگی های اداری زیادی است و آنچه می تواند در کوتاه مدت این مشکل را رفع کند نصب تابلوهای ورود ممنوع به این مسیر از سمت خواف است تا افراد بیشتری در این مسیر کشته یا دچار حادثه نشوند.

گزارش از یاسرسالاری گناباد


نوشته شده توسط:یاسر سالاری - 3556 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 407
برچسب ها:
دیدگاه ها