روستای هدف گردشگری «ریاب گناباد» با معضل کمبود آب مواجه است‌

دسته: مرکزی , مناطق
بدون دیدگاه
دوشنبه - ۲۰ اسفند ۱۳۹۷
روستای هدف گردشگری «ریاب گناباد» با معضل کمبود آب مواجه است‌

روستای هدف گردشگری ریاب در شهرستان گناباد این روزها با مشکل جدی کمبود آب مواجه است به نوعی که گردشگری این روستا نیز تحت الشعاع قرار گرفته است.

IMAGE6349680432118563610روستای هدف گردشگری ریاب در ۳ کیلومتری غرب گناباد واقع شده و فاصله اندکی با قنات قصبه گناباد دارد. ریاب از جاده بین روستایی آغاز و به دسترسی‌ها در پایین‌ترین رده‌ها ختم می‌شود. معبر اصلی روستا، جهت جنوب‌شرقی به شمال‌غربی دارد و با دو مسیل با جهت جنوب‌غربی به شمال‌شرقی قطع می‌شود.

این روستا در سال ۱۳۸۷ شمسی در زمره آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. در سال‌های اخیر و با قرار گرفتن در فهرست روستاهای هدف گردشگری، سازمان میراث فرهنگی نیز اقدام به مرمت بخش‌هایی از این روستای تاریخی کرده است. اداره میراث فرهنگی معتقد است این روستا با معماری خاص خود قابلیت تبدیل شدن به یک مجموعه تاریخی گردشگری دارد.

روستای گردشگری ریاب در طول سال میزبان تعداد زیادی از گردشگران بوده و بیشترین اقامتگاه های بومگردی استان در این روستا قرار دارد ولی یکی از مشکلات اصلی این روستا در ماه های اخیر کمبود آب لوله کشی بوده به صورتی که در برخی روزها با قطع اب رو به رو بوده است.

فشار کم آب؛ مشکل روستای ریاب

یکی از اهالی روستای ریاب در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در گناباد اظهار داشت: روستای ریاب در نزدیکی شهر قرار دارد و میتواند از سیستم لوله آب شرب شهری استفاده کند اما مسئولان به دنبال این هستند فقط از آب روستایی استفاده کنند. این روستا در طول سال پذیرای تعداد زیادی گردشگر است و برای رفع مشکل کم آبی فکر جدی برداشته شود تا در ایام نوروز مشکل جدی‌تر نشود.

یکی از بانوان اهالی این روستا نیز اظهار داشت: در برخی روزها قطعی آب داریم و حتی برای نیازهای ضروری با مشکل روبه‌رو می‌شویم و کسی هم به فکر ما نیست. در حال حاضر که زمستان است وضعیت آب به این شکل است و در تابستان وضعیت بدتر خواهد شد و با توجه به این که ریاب در دشت قرار دارد گرما قابل تحمل نیست.

آب‌رسانی با تانکر به روستای ریاب

مجید علیزاده؛ دهیار ریاب در این زمینه به خبرنگار تسنیم در گناباد گفت: برای رفع مشکل کم‌آبی روستای ریاب قرار بوده از منطقه براکوه به این روستا لوله‌گذاری و انتقال آب صورت گیرد که به دلایل برخی مشکلات این مهم صورت نپذیرفت.

وی ادامه داد: لوله آب شهری از مسیر روستای رهن به روستای ریاب می‌آمده که انتقال آب شهری از این مسیر نیز با اعتراض اهالی روستای رهن روبه رو شد و این پروژه نیز متوقف شد. در حال حاضر برای رفع مشکل آب شرب روستائیان، با تانکر آب در منبع روستا خالی می‌شود تا مردم با مشکل جدی روبه‌رو نشوند.

ایجاد منبع آب پایدار

علیرضا فخار؛ مدیر اداره آب و فاضلاب روستایی گناباد نیز در زمینه مشکلات آب در روستای ریاب به خبرنگار تسنیم در گناباد گفت: طی دو روز گذشته جلساتی را در فرمانداری برای رفع مشکل آب این روستا برگزار کرده‌ایم اما برای مشکل آب روستای ریاب دو طرح در دست اقدام بود که به دلایلی هر دو مورد به اجرای کامل نرسید.

وی ادامه داد: امیدواریم با جلساتی که چند روز اخیر برگزار شده به دنبال ایجاد منبع آب پایدار برای این روستا هستیم و پیش بینی ما این است که ظرف دو ماه آینده این مشکل رفع شود.

روستای هدف گردشگری ریاب ۸۰۰ نفر جمعیت دارد و براساس آمار اداره میراث فرهنگی در نوروز ۹۷ حدود ۲۰ هزار نفر از این روستا بازدید داشته‌اند که به نظر می‌رسد برای رفع مشکل آب آن باید اقدامی جدی صورت گیرد که در نوروز ۹۸ گردشگران بتوانند از فضای زیبای این روستا استفاده بهتری داشته باشند.

گزارش از یاسر سالاری گناباد


نوشته شده توسط:یاسر سالاری - 3359 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 562
برچسب ها:
دیدگاه ها