روایت شنیدنی از شلیک عراقی‌ها به هواپیمای خودی در عملیات آزادسازی خرمشهر/۲ جنگنده منهدم و ۱۲۰۰ عراقی اسیر شدند

دسته: تاريخ و فرهنگ
بدون دیدگاه
سه شنبه - ۳ خرداد ۱۴۰۱
روایت شنیدنی از شلیک عراقی‌ها به هواپیمای خودی در عملیات آزادسازی خرمشهر/۲ جنگنده منهدم و ۱۲۰۰ عراقی اسیر شدند

یکی از رزمندگان حاضر در عملیات آزادسازی خرمشهر به تشریح جزییاتی از عملیات آزادسازی خرمشهر و به اسارت گرفتن یکهزار و ۲۰۰ عراقی پرداخت.

سوم خرداد، سالروز حماسه آزادسازی خرمشهر قهرمان، نمادی از نصرت الهی و نمودی از عزت، مقاومت، ایثار و پیروزی است. شور و شوق آزادسازی خرمشهر پس از ۵۷۵ روز اسارت، کام جان ایرانیان را چنان شیرین کرد که ایران یکپارچه غرق در شادی و غرور شد. خرمشهرِ زیبا، پاره‌ تن وطن در تاریخ چهارم آبان ۱۳۵۹ به اشغال دشمن درآمد و از دامن مام وطن جدا شد و “خونین شهر” لقب گرفت. 

انتظار پس‌گیری خونین شهر از ارتشِ تا بُنِ دندان مسلح عراق، به آرزویی دست نیافتنی تبدیل شده بود امّا لطف الهی، ایمان قلبی، روحیه قوی رزمندگان و دلاورمردان ارتش، سپاه و بسیج و رهبری داهیانه  امام خمینی (ره) به عنوان فرمانده کل قوا، خوشبختانه خونین شهر را به آغوش وطن باز آورد و «خونین شهر» دوباره خرمشهر شد و در سایه استقامت، وحدت، همدلی و انسجام تمام نیروها، وعده الهی «اِن تَنصُرُوا اللهَ یَنصُرکُم وَ یُثَبِّت اَقدامَکُم» تجلی یافت و زرین ترین برگ از دفتر افتخارات هشت سال دفاع مقدس، در برابر دیدگان جهانیان، به رنگ عشق و اراده، ترسیم شد.

به مناسبت سوم خرداد ماه روز مقاومت، ایثار و پیروزی به دیدار یکی از رزمندگان گنابادی حاضر در عملیات الی بیت المقدس و آزاد سازی خرمشهر می‌رویم.

سرهنگ محمد عجم زیبد می‌گوید: در پنجم اسفند ماه ۱۳۶۰ از سوی سپاه پاسداران عازم جبهه‌های جنگ شدم و در عملیات فتح المبین و الی بیت المقدس شرکت داشتم.

وی ادامه می‌دهد: بعد از این عملیات که موفقیت‌های زیادی به همراه داشت و نیروها انگیزه زیادی داشتند اقدامات و طرح ریزی‌ها برای عملیات آزادسازی خرمشهر آغاز شد.

این رزمنده دوران دفاع مقدس عنوان کرد: نقشه آزاد سازی خرمشهر را شهید حسین باقری بعد از عملیات فتح المبین و چیزی حدود ۲۰ روز بعد از آن طرح‌ریزی و به فرماندهان ارائه کرد.

عجم که در عملیات الی‌بیت المقدس حضور داشت بیان کرد: در این عملیات رزمندگان حال عجیبی داشتند نمی‌توانستیم تحمل کنیم که یک وجب از خاکمان در دست دشمن باشد، عرق به وطن کاری کرده بود که هر رزمنده اندازه چندین نفر کار و تلاش می‌کرد تا بتوانیم خرمشهر را پس بگیریم.

وی ادامه داد: نیروهای خراسانی در این عملیات در قالب تیپ ۲۱ امام رضا (ع) به فرماندهی شهید خادم الشریعه شرکت داشتند که این فرمانده غیور در همین عملیات به فیض شهادت نائل آمد.

عجم عنوان کرد: انجام عملیات بیت‌المقدس در چهار مرحله برنامه‌ریزی شده بود، که هر مرحله در مقایسه با عملیات ثامن الائمه و عملیات طریق القدس خود یک عملیات بزرگ به حساب می‌آید. آزادسازی خرمشهر که در پی اجرای مرحله چهارم انجام گرفت، از مهمترین نتایج این عملیات بود.

وی درباره این حماسه بزرگ باید یادآور شد: در روند اجرای عملیات آزاد سازی خرمشهر بیش از ۱۹ هزار عراقی به اسارت نیروهای ایرانی درآمدند، که رزمنده‌های ۱۵ تا ۱۶ ساله‌ای که در این عملیات حضور داشتند وقتی از دور می آمدند یکی تعداد ۲۰ اسیر و دیگری ۵۰ اسیر عراقی را گرفته بودند.

این رزمنده حاضر در آزاد سازی خرمشهر در خصوص این جمله امام (ره) که ” خرمشهر را خدا آزاد کرد” بیان داشت: این موضوع را من به چشم خود دیدم، دو روز پادگان حمید را محاصره داشتیم و راه نفوذی به آن وجود نداشت و راهی برای اینکه بتوانیم نیروهای داخل را ساقط کنیم نبود که آن جمله معروف که امام فرمودند خرمشهر را خدا آزاد کرد به عینه  دیدیم، دو تا هواپیمای جنگنده میگ عراقی در آسمان پادگان حاضر شدند.

عجم با بیان اینکه نیروهای گردن ما پادگان را محاصره کرده بودند خاطرنشان کرد: با نیروهای عراقی فاصله نزدیکی داشتیم و در تیراندازی‌هایی که رد و بدل می شد نیروهای عراقی به اشتباه هواپیمای جنگنده میگ عراقی خود را مورد هدف قرار داده و ساقط کردند.

وی خاطرنشان کرد: خلبان هواپیمای جنگنده دومی که در منطقه بود این‌طور برداشت کرد که پادگان در اختیار نیروهای ایرانی قرار گرفته و آنها از داخل پادگان این هواپیما را ساقط کرده اند به همین دلیل شروع به زدن تجهیزات و مهمات داخل پادگان کرد، نیروهای عراقی که با دیدن این صحنه جنگنده خود را با جنگنده ایرانی اشتباه گرفته بودند هواپیمای دوم را نیز ساقط کردند. با این وجود ورود به پادگان آسان شد و آن را در اختیار گرفته و یکهزار و ۲۰۰ نیروی عراقی اسیر شدند.


نوشته شده توسط:یاسر سالاری - 3547 مطلب
پرینت اشتراک گذاری در فیسبوک اشتراک گذاری در توییتر اشتراک گذاری در گوگل پلاس
بازدید: 268
برچسب ها:
دیدگاه ها